Engelleri Aşıp Avrupa 4'üncüsü Oldu

Engelleri aşıp Avrupa 4'üncüsü oldu

Ağrı'da yaşayan Halit Durak, bir inşaattan düşerek bedensel engelli hale geldikten sonra vücut geliştirme sporuna başladı ve milli takıma seçilerek Avrupa Şampiyonası'nda 4. oldu.

Engelleri aşıp Avrupa 4'üncüsü oldu

30 yaşındaki Durak, 6 yıl önce Bursa'da çalıştığı inşaatın 3. katından düşerek ağır yaralandı. Uzun bir tedavi sürecinin ardından memleketine dönen Durak, koltuk değnekleriyle destek alarak ayakta durabiliyor.Geçen yılın ilkbahar döneminde Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü bünyesindeki bir spor salonunda vücut geliştirme sporuna başlayan Durak, hızla başarı grafiği çizdi. İzmir ve İstanbul'da düzenlenen yarışmalarda önemli dereceler elde ederek milli takıma seçildi.

Kısa sürede hazırlanıp katıldığı ilk yarışmada ikinci, sonrasında birinci olup milli takıma seçildiğini dile getiren Halit Durak, Avrupa'da dördüncü olduğu için de ayrı bir gurur yaşadığını anlattı.Desteklerinden dolayı Ağrı Valiliğine, Gençlik ve Spor Müdürlüğüne, Hamur Kaymakamlığına, Aile ve Sosyal Politikalar Spor Kulübü ile kendisini yarışmalara hazırlayan antrenörüne teşekkür eden Durak, "Bu kadar kısa bir süre içerisinde bu kadar başarıyı elde etmek beni çok mutlu etti ve çok da sevindirdi. Ağrı'ya döndüm ve durmaksızın çalışmalarıma devam edeceğim. Önümüzdeki mart ayında Türkiye şampiyonası ve dünya şampiyonası seçmelerine katılacağım. Hedefim Avrupa şampiyonu olmak. Gittim ortamı ve rakipleri gördüm. Sonraki hedefim de dünya şampiyonu olmak. Benim gibi arkadaşlar eve kapanmasınlar. Gelip spor yapsınlar hem moral bulurlar hem de motive olurlar." diye konuştu.Durak, her gün köyden spor salonuna gidip gelmenin zor olduğunu ifade ederek, hayatının kolaylaşması için hayırseverlerden engelli aracı istedi.

Antrenör Çetin Demir ise Halit'in milli takıma kazandırılan dördüncü sporcusu olduğunu belirterek, "Halit ile yaklaşık 1 yıldır çalışıyoruz. Bu kadar kısa sürede Türkiye ikinciliği, birinciliği, milli takıma seçilmesi ve Avrupa dördüncülüğü başarıları büyük bir mucize oldu. Halit'in azmi çok yüksek. Diğer engelli bireylere örnek olmak adına iyi bir başarı gösterdi. Daha iyi başarılar elde edeceğine inanıyorum." ifadelerini kullandı.

 

DİĞER HABERLER