Erol Özvar Spor Dostu Kampüs Projesini Tanıttı

Erol Özvar Spor Dostu Kampüs projesini tanıttı

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, Gençlik ve Spor Bakanlığı ile öğrencilerin spor yapmalarına destek olmak amacıyla yürütecekleri "Spor Dostu Kampüs" projesi kapsamında belli değerlendirme kriterleri aracılığıyla üniversitelerin bu alandaki performanslarının yıllık olarak ölçüleceğini bildirdi.

Erol Özvar Spor Dostu Kampüs projesini tanıttı

Özvar, Ondokuz Mayıs Üniversitesi'nde düzenlenen etkinlikte, projenin tanıtımını gerçekleştirdi. Yaklaşık 200 milli sporcu ile bir araya gelen Özvar, sporun önemine vurgu yaparak, projenin 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı haftasında ve Ondokuz Mayıs Üniversitesi'nde ilan edilmesinin önemini belirtti ve bayramı kutladı.


Sporun insanların fiziksel, sosyal, psikolojik, kültürel ve zihinsel gelişimine katkı sağladığını belirten Özvar, ayrıca sporun kişilik oluşumunu, karakter özelliklerinin gelişimini, bilgi, beceri ve tutum kazandırarak çevreye uyumu kolaylaştırdığını söyledi.


Özvar, gençler arasında fiziksel aktivite yetersizliğinin önemli bir sorun haline geldiğini vurgulayarak, üniversitelerde spor yapma bilincinin artırılması ve gençler arasında egzersizin bir yaşam alışkanlığı haline gelmesi amacıyla projenin başlatıldığını açıkladı.
Projede yer alacak performans kriterleri arasında, üniversitelerin sporu destekleyici bir misyona sahip olup olmadığı, sağlıklı yaşam ve spor faaliyetlerine yönelik ulusal ve uluslararası sertifikalara sahip olup olmadığı gibi birçok ölçüt bulunuyor. Özvar, performans değerlendirmesinin her yıl yapılacağını ve sonuçların kamuoyuyla paylaşılacağını belirtti.


Ayrıca, Spor Dostu Kampüs Projesi'nin Türk spor politikalarında önemli bir yere sahip olduğunu vurgulayan Özvar, projenin üniversitelerin spor tesislerinin geliştirilmesine, spor faaliyetlerinin artırılmasına ve gençlerin spor yapma bilincinin artırılmasına katkı sağlayacağını ifade etti.
Özvar'ın yanı sıra, etkinliğe katılan Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı Halis Yunus Ersöz de projenin sporun kitleselleşmesine katkı sağlayacağını belirtti ve üniversitelerin sıralamasında yer almanın önemini vurguladı. Ersöz ayrıca, projeye Bakanlık olarak destek vereceklerini ve bu kapsamda spor tesislerinin etkin kullanımına önem vereceklerini söyledi.

 

DİĞER HABERLER

İskoçya
İskoçya'da şampiyon Celtic oldu
16 Mayıs 2024 Perşembe