Eskrimciler Kılıçlarını Türkiye İçin Sallıyor

Eskrimciler kılıçlarını Türkiye için sallıyor

Milli eskrimciler Mert Ahmet Koç, Göksu Mert Oran, Alaz Güney Karakaş, küçük yaşta başladıkları eskrimde, Türkiye'yi en iyi şekilde temsil etmek için çabalıyor.

Eskrimciler kılıçlarını Türkiye için sallıyor

Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından düzenlenen Okul Sporları Eskrim Türkiye Birinciliği müsabakaları için Karaman'a gelen sporcular, sıkı bir şekilde antrenman yapıyorlar.


Ulusal ve uluslararası müsabakalarda madalyalar kazanan genç eskrimciler, son olarak İtalya'da düzenlenen 2024 Yıldızlar ve Gençler Eskrim Avrupa Şampiyonası'nda Yıldız Erkek Epe Milli Takımı olarak ikinci oldu.


17 yaşındaki milli eskrimci Mert Ahmet Koç, eskrim sporuna başlama hikayesini 8 yaşındayken bir antrenörün solakların eskrimde daha başarılı olduğunu söylemesiyle anlatıyor. Haftada dört gün antrenman yapan Koç, hedefinin dünya şampiyonasında birinci olmak olduğunu belirtti.
Milli eskrimci 17 yaşındaki Göksu Mert Oran da küçük yaşta kılıçlara olan merakını fark eden annesinin yönlendirmesiyle eskrime başladığını dile getirdi.
Ulusal ve uluslararası müsabakalarda 50'den fazla madalya kazandığını vurgulayan Oran, şöyle konuştu:
"Yedi senedir eskrim yapıyorum, iki senedir de milli takımımızı temsil ediyorum. Spor hayatım boyunca Türkiye şampiyonası, açık turnuvalar, ulusal ve uluslararası müsabakalara katıldım. Kendinizi bir şeye adayıp bunu en iyi şekilde yapmayı sporla sağlayabilirsiniz. Mental olarak beni çok iyi desteklediği için devam ediyorum. Hedefim olimpiyata katılmak, yıllarca bunun için çalışıyoruz. Önümüzde Avrupa ve dünya şampiyonaları var. Umarım başarılı olup, ülkemizi gururlandıracağız."
Milli eskrimci 17 yaşındaki Alaz Güney Karakaş ise 8 yaşında başladığı eskrimde ilk turnuvasında ilk 16 içine girmesiyle eskrime olan sevgisinin arttığını belirtti.
Uluslararası turnuvalarda daha iyi bir performans gösterebilmek için sıkı bir çalışma içinde olduğunu anlatan Karakaş, en büyük hedefinin Türkiye'yi olimpiyat oyunlarına götürmek olduğunu söyledi.

 

DİĞER HABERLER