Milli Takımda Yüzmek İçin Türk Vatandaşı Oldu

Milli takımda yüzmek için Türk vatandaşı oldu

Ukrayna'dan savaş nedeniyle ayrılan ve babasıyla Türkiye'ye yerleşen yüzücü Aleksia, Türk vatandaşı oldu ve milli takım hedefi için adım attı.

Milli takımda yüzmek için Türk vatandaşı oldu

2003 yılında Donetsk kentinde dünyaya gelen Aleksia, eski yüzücü Yulya Yanchevskaya ile Atıl Yılmaz'ın kızı olarak hayata gözlerini açtı. Türkali Mahallesi'nde bulunan bir binada ikamet eden aile, Rusya'nın Ukrayna'yı işgal etmesi üzerine Türkiye'ye göç etti. Yaklaşık 2 yıl süren uğraşlar sonucunda Türk vatandaşlığına geçiş yapan Aleksia, milli takım hayaline bir adım daha yaklaştı. Babası Atıl Yılmaz'ın desteğiyle, DSİ Spor Kulübü'nde antrenör Uğur Sivrikaya ile antrenmanlara başlayan genç yüzücü, Türk vatandaşlığı ile yeni hedefler belirledi.

Baba Atıl Yılmaz, yaptığı açıklamada, kızının Türk vatandaşı olmasının mutluluğunu yaşadığını söyledi.

Vatandaşlık sürecinde emeği geçenlere teşekkür eden Yılmaz, "Eksik kalan belge Ukrayna makamlarınca verilince vatandaşlığımıza kavuşmuş olduk. Türk vatandaşlığını aldıktan sonra kızım milli takıma bir adım daha yaklaşmış oldu. En başta Türkiye'ye geliş amacımız buydu. Şimdi antrenörüyle birlikte daha iyi antrenmanlar yaparak sonuca varacaklarını umuyorum. Bu spor emek ve özveri isteyen bir spor." diye konuştu.Aleksia Yılmaz da Ukrayna'dan savaş nedeniyle ayrıldığını, 2 yıldır babasıyla Türkiye'de yaşadığını belirtti.

Türk vatandaşı olmak için 2 yıldır çalıştıklarını ifade eden Yılmaz, "Kendimi daha mutlu ve öz güvenli hissediyorum. Şu an Türk vatandaşı olduğum için önümde çok fazla imkan var. Türkiye şampiyonluğu ve ardından 2028 olimpiyatlarını hedefliyorum." dedi.Antrenör Uğur Sivrikaya da Aleksia'nın Türkiye'ye geldiğinde Ukrayna vatandaşı olduğu için milli takım hedefiyle çalışmalar yapamadığını dile getirerek, şunları kaydetti:

"Şimdi Türk vatandaşı olduğu için milli takıma girme hedefimizin önünde bir engel kalmadı. Aleksia'nın ilk branşı kurbağalama, ikinci branşı kelebek. 50 ve 100 metre kurbağalamada özellikle başarılı. Gençlerde Türkiye 2'nciliği derecesi var. Hedefimiz şampiyon olmak. Gelecek sene Aleksia açık yaşta yarışacak. Açık yaşta herkes rakibi olduğu için kaliteyi artırıp derecelerini düşürüp açık yaşta da başarılı olması için uğraşıyoruz. Haftada 8 antrenman yapıyoruz."

 

DİĞER HABERLER