Bakan'dan 5G İçin Tarih Geldi

5G teknolojisi için tarih açıklandı

5G teknolojisi için tarih açıklandı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Türkiye'nin 6. haberleşme uydusu Türksat 6A ile yeni bir dönem başlayacağını ve muhtemelen 2026 yılında 5G teknolojisine geçiş yapılacağını söyledi.

Uraloğlu, 5G'nin Türkiye'deki durumu hakkında bilgi verdi ve bu alanda devam eden büyük bütçeli projelerin olduğunu belirtti. Bakan, Türkiye'nin 6. haberleşme uydusu olan Türksat 6A'nın Haziran ayında ABD'den fırlatılacağını ve bu uydunun 5G teknolojisi için yeni bir dönemin başlangıcı olacağını ifade etti. Bakan Uraloğlu, muhtemelen 2026 yılında 5G'ye geçiş yapılacağını dile getirdi.

5G'ye geçiş süreci hakkında konuşan Bakan, doğru piyasa şartları ve uygun zamanlama ile 5G'ye geçmeyi planladıklarını belirtti. Ayrıca İstanbul Havalimanı'nda bazı bölgelerde deneysel olarak 5G kullanıldığını ve bazı üretim tesislerinde deneme amaçlı 5G teknoloji ruhsatı verildiğini vurguladı. Gelecek yıllarda 5G kapsama alanının genişlemesi bekleniyor.

5G teknolojisi, Nesnelerin İnterneti (IoT) gibi gelişmiş bağlantılı cihazları destekleyerek, birçok alanda kullanılabilecek. Avrupa ülkelerinde bazı sağlık uygulamalarında uzaktan ameliyat gibi ileri uygulamaların mümkün olduğu belirtiliyor.
 

DİĞER HABERLER

İnstagram çöktü mü ?
İnstagram çöktü mü ?
1 Nisan 2024 Pazartesi
Bakan Kacır gençlerle buluştu
Bakan Kacır gençlerle buluştu
27 Mart 2024 Çarşamba
Bakan Bayraktar, İzmir
Bakan Bayraktar, İzmir'de
16 Mart 2024 Cumartesi