Emine Erdoğan Alev Alatlı Bilim Merkezi Açılışı

Alev Alatlı Bilim Merkezi’nin açılışı yapıldı

Alev Alatlı Bilim Merkezi’nin açılışı yapıldı

Emine Erdoğan, Altındağ'da yazar Alev Alatlı'nın adı verilen bilim merkezinin açılışını gerçekleştirdi. Etkinlik, 11 Şubat Uluslararası Bilimde Kadın ve Kız Çocukları Günü dolayısıyla Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Altındağ Belediyesi ve TÜBİTAK tarafından düzenlendi.


Erdoğan konuşmasına, 6 Şubat depremlerinde hayatını kaybedenlere başsağlığı dileyerek başladı ve Türk milletinin dayanışma örneğini vurguladı. Kainatın keşfedilmeyi bekleyen bir hazine olduğunu belirten Erdoğan, bilimin ise insanlığın merak yolculuğu olduğunu ifade etti.

Türk bilim kadınlarının dünya genelinde başarılarına dikkat çeken Erdoğan, kız çocuklarının gelecekteki mesleklerine dair çeşitlilik ve ilerlemeyle dolu bir Türkiye hayal ettiğini söyledi. Kadınların bilim ve teknoloji alanındaki varlığının artmasıyla vicdan ve sorumluluk duygusunun güçleneceğine inandığını vurguladı.

Erdoğan, kadınların farklı alanlarda başarı gösterme yeteneklerine dikkat çekerek, kadınların iş dünyasındaki istikrar ve direncin teminatı olduğunu belirtti. Genç kızların bilimle ilişkilerinin artmasıyla çevrelerine ilham kaynağı olacaklarını söyledi.

Alev Alatlı'nın mirasına vurgu yaparak konuşmasını sürdüren Erdoğan, Alatlı'nın Türkiye'nin kimliğine ve medeniyetine önemli katkıları olduğunu ifade etti. Bilim merkezinin açılış kurdelesini kesen Erdoğan, öğrencilerle bir araya gelerek projelerini inceledi ve fotoğraf çektirdi.

Programda, başarılarıyla adından söz ettiren girişimcilerin ve bilim insanlarının hikayelerinin yanı sıra bilim merkezi ve uzay yolculuğuna ilişkin tanıtım filmleri de gösterildi. Emine Erdoğan, Bakan Kacır, Ankara Valisi Vasip Şahin ve Altındağ Belediye Başkanı Balcı ile birlikte merkezi gezdi ve öğrencilerle sohbet etti.

 

Etiketler:
alev alatlı

DİĞER HABERLER