Bakan Kacır Türksat 6A İçin Tarih Verdi

Bakan Kacır Türksat 6A için tarih verdi

Bakan Kacır Türksat 6A için tarih verdi

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Türkiye'nin yerli ve milli uydusu Türksat 6A ile ilgili olarak, "Türkiye'nin uzay teknolojilerinde 40 yıllık bir rüyanın gerçekleşme zamanı geldi. 

Türksat 6A'nın uzaya gönderilme hazırlıklarını tamamlamak üzereyiz. 8 Temmuz haftasında uydumuzu uzaya göndermeye hazırlanıyoruz. Bu aşamadan itibaren nakliye faaliyetlerine başlayacağız." dedi.
Kacır, Türksat ve Türk Havacılık Uzay Sanayii (TUSAŞ) işbirliğiyle hayata geçirilen Uzay Sistemleri Entegrasyon ve Test Merkezi'nde (USET) Türksat 6A uydusunun son durumuna ilişkin basın açıklaması yaptı.
Türkiye'nin uzay teknolojilerindeki gelişimini vurgulayan Kacır, Turgut Özal döneminde Türkiye'nin uzaydaki yörünge haklarını korumak ve TÜBİTAK UZAY'ı kurmak gibi önemli adımlar attığını hatırlattı.
Bakan Kacır, Türkiye'nin uydu geliştirme çalışmalarında önemli mesafe katettiğini ifade ederek, Türksat 6A'nın Türkiye'nin ilk milli haberleşme uydusu olduğunu belirtti. Türksat 6A'nın üretim sürecinin yüzde 81,4'ünün yerli ve milli olarak gerçekleştirildiğini ve projenin başarıyla tamamlandığını söyledi.
Uydunun özelliklerine ve üretim sürecine ilişkin detaylar veren Kacır, Türksat 6A'nın Türkiye'nin yerli uydu geliştirme çabalarının önemli bir adımı olduğunu vurguladı.
Türksat'ın bugüne kadar sekiz farklı uyduya sahip olduğunu ve bunlardan beşinin hala kullanılmakta olduğunu belirten Kacır, Türksat 6A'nın Türkiye'nin uzayda elde ettiği başarıların bir göstergesi olduğunu ifade etti.
Gelecek dönemde Türkiye'nin uydu geliştirme çalışmalarına devam edeceğini dile getiren Kacır, Türksat'ın dünya genelindeki kullanımını artırarak Türkiye'nin küresel arenada daha etkin bir rol oynamasına katkı sağlayacağını sözlerine ekledi.
Toplantıya, Bakan Yardımcıları Ahmet Yozgatlıgil ve Zekeriya Çoştu'nun yanı sıra TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, Türkiye Uzay Ajansı (TUA) Başkanı Yusuf Kıraç, TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil ve Türkiye'nin ilk astronotu Alper Gezeravcı da katıldı.

 

DİĞER HABERLER

İnstagram çöktü mü ?
İnstagram çöktü mü ?
1 Nisan 2024 Pazartesi
Bakan Kacır gençlerle buluştu
Bakan Kacır gençlerle buluştu
27 Mart 2024 Çarşamba
Bakan Bayraktar, İzmir
Bakan Bayraktar, İzmir'de
16 Mart 2024 Cumartesi