Elon Musk Duyurdu: İlk Kez İnsan Beynine Çip Takıldı!

Beyin çipi ilk kez kez bir insana yerleştirildi

Beyin çipi ilk kez kez bir insana yerleştirildi

ABD'li nöroteknoloji şirketi Neuralink'in kurucusu Elon Musk, ilk kez bir insana beyin çipinin yerleştirildiğini açıkladı.


Elon Musk, sosyal medya hesabında yaptığı paylaşımda, Neuralink tarafından ilk kez bir insana implant yapıldığını duyurdu. Musk, iyileşme sürecinin olumlu seyrettiğini ve ilk sonuçların umut verici olduğunu belirtti.

Neuralink'in ilk ürünü, "Telepati" adını taşıyor. Musk, bu ürünün sadece düşünerek telefon, bilgisayar ve diğer çeşitli cihazların kontrolünü sağladığını açıkladı.

Musk, ilk kullanıcıların uzuvlarını kullanma yeteneğini kaybetmiş bireyler olacağını ifade ederek, örneğin Stephen Hawking'in hızlı iletişim kurabilmesini hayal etti. Neuralink'in amacının, beyin çipleri aracılığıyla nörolojik rahatsızlıkları tedavi etmek ve engelli kişilerin yaşam kalitesini artırmak olduğunu vurguladı.

Neuralink, beyin çipi projesini insanlar üzerinde test etme izni almak için geçen yıl ABD Gıda ve İlaç İdaresi'nden onay almıştı. Daha önce maymunlar üzerinde yapılan testlerde, çiplerin beyindeki sinyalleri başarıyla yorumlayarak cihazlara aktarabildiği belirtilmişti.

Neuralink, 2016 yılında Elon Musk ve bir mühendis ekibi tarafından kurulmuş olup, beyine yerleştirilecek mikroçipler aracılığıyla nörolojik rahatsızlıkları tedavi etmeyi amaçlıyor.

 

Etiketler:
Elon Musk

DİĞER HABERLER