Kütüphane ve Teknoloji Festivali Başladı

Kütüphane ve teknoloji festivali başladı

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından organize edilen "Uluslararası Kütüphane ve Teknoloji Festivali", İstanbul Rami Kütüphanesi'nde başladı. 

Kütüphane ve teknoloji festivali başladı

Etkinlik, sanal gerçeklikten yapay zekaya, akıllı mimariden robotik uygulamalara kadar gençlerden yetişkinlere kadar herkese yeni teknolojileri tanıtmayı amaçlıyor. Festivalin teması, "Dijital Geleceğin Anahtarı: Yapay Zeka Temelli Akıllı Kütüphaneler" olarak belirlendi.
Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Gökhan Yazgı'nın yaptığı açılış konuşmasında, kütüphaneciliğin bilgiye erişmede ve yönetmede önemli bir rol oynadığı vurgulandı. Yazgı, teknolojinin hızla gelişmesinin kütüphaneciliği dönüştürdüğünü belirterek, kütüphaneciliğin teknolojiyle iç içe olarak kullanıcı deneyimini geliştirmeye devam ettiğini söyledi. Bakan Yardımcısı ayrıca, geleneksel kütüphane değerlerini korurken teknolojiyi kullanmanın önemine değindi.
Yazgı, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın yeni dönem kütüphane hizmetleri politikasının, yapay zeka, bulut bilişim, makine öğrenimi, nesneler interneti ve robotik otomasyon gibi teknolojilerden en üst düzeyde faydalanmayı esas aldığını belirtti. Ayrıca, 2023 yılında 100 yeni kütüphane açma hedeflerinin olduğunu ve yapay zeka temelli 100 akıllı kütüphane hedeflerine de odaklandıklarını söyledi.
Festivalde, kütüphanecilik alanında teknoloji ve yapay zeka temelli hizmet üretenlerin yanı sıra, ürün geliştiriciler, girişimciler, kütüphaneciler ve akademisyenlerin katılacağı çeşitli atölye ve paneller düzenlenecek. Macaristan, Birleşik Arap Emirlikleri, Katar ve Azerbaycan'ın da konuk ülkeler arasında olduğu festivalde, yapay zeka, sanal ve artırılmış gerçeklik, akıllı mimari gibi konular ele alınacak.

 

DİĞER HABERLER

O ülkede Tiktok yasaklandı
O ülkede Tiktok yasaklandı
28 Haziran 2024 Cuma
Çin menşeili araçlara ek vergi
Çin menşeili araçlara ek vergi
10 Haziran 2024 Pazartesi
Threads, Türkiye
Threads, Türkiye'de kapatıldı
29 Nisan 2024 Pazartesi