PLAKA TANIMA SİSTEMİ ve AVANTAJLARI

PLAKA TANIMA SİSTEMİ ve AVANTAJLARI

Plaka Tanıma Sistemleri (ALPR - Automatic Plate Recognition Technology), araçların plakalarındaki karakterleri tanımlama ve okunan plakanın bilgilerinin sorgulama imkânı sağlayan sistemlerdir.


IP Güvenlik Kamera teknolojisinin gelişimi ile de Otomatik Plaka Okuma Sistemlerinin kullanım alanları da yaygınlaşmıştır.

Bu sistemlere uygulanacak olan Plaka Tanıma Sistemleri Kameralarının daha Yüksek Çözünürlükte Görüntü işlemesi, bilgi sunması ve performansının sisteme uyumlu bir şekilde hızlı olması gerekmektedir. Böylece kullanıldığı alanda giriş ve çıkışları sağlarken Plaka Tanıma İşlevini hızlı ve doğru tespit ederek Güvenli Geçiş Kontrol İmkanı sağlar.

Plaka Okuma Sistemleri; Otoyol Plaka Tanıma Sistemleri, Hız Koridorları, Otopark Plaka Tanıma Sistemleri, Ücretli Otopark Plaka Tanıma Sistemleri, Vale Otopark Plaka Tanıma Sistemleri, Otel Otoparkı Plaka Tanıma Sistemleri, Kantar Plaka Tanıma Sistemleri ve Mobil Plaka Tanıma Sistemleri çeşitlerine sahip olarak günlük hayatın pek çok alanında yer almaktadır.

Güvenlik Kamerası Sistemleri ile çalışan bu sistemler, firmalar, özel ve kamu alanları, siteler, alışveriş merkezleri, havalimanları, iş merkezleri, hastane gibi insan kalabalığın yoğun olduğu toplu kullanım alanlarında hizmet sunmak için kullanılması neredeyse zorunlu hale gelmiş ve insan güvenliği açısından büyük önem taşımaktadır.

SEÇERKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

İlk dikkat edilmesi gereken konu kullanılacak olan alanın özelliklerinin iyi bilinmesi gerekir. Bu nedenle uzman bir ekip tarafından mekanın analizi yapıldıktan sonra En Uygun Plaka Takip Sistemi seçilmelidir. Plaka Okuma işlevini gerçekleştirebilmek için sistem ile entegreli çalışacak olan Özel Plaka Okuma Kamerası ya da Yüksek Görüntü Çözünürlüğüne sahip ve görüntü formatlarını işleyebilen Güvenlik Kamera Sistemi kullanılmalıdır. Seçilen CCTVi uzak mesafeden plaka tanımı yapabilmeli, IR arka ışığı özelliğiyle karanlık alanlarda ve hızlı geçiş sağlayan araçların plakalarının daha iyi aydınlatılarak kolay okunmasını sağlamalı, hızlı şekilde plakaya odaklanmalı ve doğru sonuç vermesi gerekmektedir. Bu özelliklere sahip olmayan Plaka Tanıma Sistemi Kameralarında en sık yaşanılan sorunlar hatalı güvenlik alarm verme ve araç plakasının tanımlanmaması gibi problemlerdir.

Analog SD, HD-SDI, EX-SDI, HD-TVI, HD-CVI, AHD ve IP çeşitleri Plaka Okuma Sistemlerinde genel olarak kullanılan Görüntüleme Sistemleridir.

Kurulacak olan Kamera Sisteminin, verimli çalışabilmesi adına kurulacağı alanda montaj yapılacağı açı ve görüş mesafesi dikkatli hesaplanmalıdır.

Amaca uygun Plaka Tanımlaması yapabilen ve bu bilgileri kaydedebilen  Plaka Tanıma Sistemi Yazılımı seçilmelidir. Kullanılan alana giren çıkan araçlara ait plaka bilgilerini, giriş çıkış bilgilerini, araç görüntülerini veri tabanına kaydederek toplayabilmeli ve istenildiğinde geçmiş tarihe ait kayıtlara ulaşarak analiz etme imkanı sunmalıdır. Böylece o bölgeye girilmesi istenmeyen araçların, sisteme tanımlı olmayan araçların ve çalıntı bilgisi olan araçların bilgilerine entegre çalışan yazılım sayesinde ulaşılarak güvenliği sağlar.

Dış ortamlarda bulunan Plaka Okuma Sistemleri zamanla çevre şartlarından etkilenerek donanımsal olarak bakım ve onarıma ihtiyaçları olabilir. Bu sebeple satın alınan Plaka Okuma Sistemi Hizmeti Sunan Firmanın sistem garanti süresinin ne kadar uzun olduğu, hizmet sonrası teknik destek sunması, bakım şartları ve nasıl bir fiyatlandırma yaptıkları öğrenilmesi gerekmektedir.

 Gazi Information Teknoloji kalitesi güvencesiyle En İyi Plaka Okuma Sistemi Seçimi için bizimle iletişime geçebilir ve Ücretsiz Keşif İmkanından faydalanabilirsiniz.”

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER