Rüyalar Artık Kontrol Edilebilecek

Rüyaları kontrol etmek mümkün hale geliyor

Rüyaları kontrol etmek mümkün hale geliyor

Prophetic şirketinin geliştirdiği giyilebilir yapay zeka destekli nöroteknolojik bir cihaz olan Halo sayesinde insanlar artık rüyalarını kontrol edilebileceği iddia edildi. ‘Rem’ uykusunda beynin prefrontal korteks bölümüne sinyal gönderen cihaz, lüsid rüyalar görmenizi sağlayabilir.

Prophetic isimli şirketin geliştirdiği giyilebilir nöroteknoloji odaklı bir cihaz, insanların rüyalarını kontrol etmelerine olanak sağlayabilecek bir teknoloji olarak tanıtıldı.Business Insider'ın yayınladığı habere göre bu cihaz, Halo ismini taşıyor ve beyin dalgalarına dayalı bir yapay zeka modeli olan Morpheus-1 ile çalışıyor. Cihaz, beynin rüya faaliyetlerinin yoğunlaştığı REM uykusu sırasında prefrontal korteksi ultrason hologramları ile uyararak kullanıcının rüyalarını tetikleyebiliyor.Lüsid rüya, kişinin uykuda olduğunu bilincinde olarak deneyimlediği bir rüya çeşididir. Halo sayesinde, rüya sırasında bireyler sadece kendi hayal güçleriyle sınırlı kalacaklar, neredeyse sınırsız senaryolar oluşturabilir, rüya karakterleriyle etkileşime geçebilir ve hatta uçma deneyimi yaşayabilirler.

Halo'nun şu an test aşamasında olduğu ve 2025 kış ayında piyasaya sürülmesinin hedeflendiği bildirildi. Ürünün internet sitesindeki açıklamaya göre halihazırda deneme sürecine girmiş ve bu aşamada deneyimlemek isteyen 400'den fazla gönüllü, beta testlerine kayıt yaptırmış durumda.
 

Etiketler:
Rüya Tabiri

DİĞER HABERLER