Sanal Dolandırıcılık Tehlikesi: Yeni Tuzaklar!

Sanal dolandırıcılıkta sınır tanımıyorlar

Sanal dolandırıcılıkta sınır tanımıyorlar

Başta güvenlik güçleri olmak üzere uzmanların tüm uyarılarına karşın, vatandaşlar sanal dolandırıcıların tuzağına düşmekten bir türlü kurtulamıyor. Sanal dolandırıcılar, her gün yeni yeni yöntemlerle insanları dolandırıyor.

Telefon dolandırıcılığının çok yaygın olduğu ülkemizde şimdi de Facebook ve Instagram , Tinder dolandırıcılığı gibi sosyal medya hesapları üzerinden çeşitli vaatlerle tuzaklarına düşüren sanal dolandırıcılar, sahte numaralar ile iletişim kurarak adeta “keklik” avına çıkmış durumdalar.


Facebook, Instagram hesapları üzerinden var olduğuna inandırdıkları ürünlerin sahte fotoğraflarını paylaşan insanları dolandıran sahtekârlar, çok büyük meblağlar kazanmaya devam ediyor. İçişleri Bakanlığı’nın, Jandarma Genel Komutanlığı’nın, polisin ve uzmanların tüm uyarılarına karşın dolandırıcılar da boş durmuyor. Bunun son örneğine, “kiralık ev” oyunu eklendi. Kiralık ev ilanlarıyla vatandaşları tuzaklarına düşüren sanal dolandırıcılar, kaporaları topladıktan sonra sırra kadem basıyorlar.


Sosyal medya uzmanları da bu tür dolandırıcılara karşı vatandaşlara, “bedava peynir sadece fare kapanında olur!” şeklinde anlamlı uyarılarda bulunuyorlar.

 

Etiketler:
dolandırıcılık

DİĞER HABERLER