İspanya'da Telegram Yasaklandı

Telegram ülkede yasaklandı

İspanya Ulusal Mahkemesi, telif haklarıyla korunan görsel ve işitsel içerikleri izinsiz kullandığı iddiasıyla sosyal medyada anlık mesajlaşma uygulaması Telegram'ın kullanımının askıya alınmasına hükmetti.

Telegram ülkede yasaklandı

İspanya Ulusal Mahkeme Hakimi Santiago Pedraz, Mediaset, Atresmedia ve Movistar Plus televizyon şirketlerinin Telegram'a yönelik suçlamalarını inceledi. Telif haklarıyla ilgili eksiklikleri kabul eden Hakim Pedraz, İspanya'daki Vodafone, Orange, Digi, Movistar, MasMovil gibi telefon operatörlerine, Telegram uygulamalarının kullanımını askıya alması talimatını verdi.

Hakim Pedraz, suçlamalarla ilgili soruşturmanın devam etmesine rağmen, Telegram'ı "işbirliği yapmamak ve belirli teknik verilerin raporlanmasına olanak sağlamamak" ile suçladı ve Telegram'ın kullanımının durdurulmasına ilişkin geçici bir karar aldı. İspanya'da Telegram uygulamasının kullanımı şu anda devam ediyor ancak kısa süre içinde kapatılması bekleniyor.

Ancak Ulusal Mahkeme Hakimi Pedraz'ın kararı, bazı kesimlerden eleştiri aldı. Tüketiciler Derneği Facua, kararı "orantısız" olarak nitelendirerek, milyonlarca kullanıcıya içerik sağlayan şirketler ve kuruluşlar açısından büyük zarara yol açacağını savundu. İspanya'daki muhalefetteki sol görüşlü Podemos Partisi'nin lideri İone Belarra, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, kararı "özgürlükleri tehdit eden, haksız, sansürcü ve tamamen orantısız bir tedbir" olarak nitelendirdi.

Rus iş insanları Nikolai ve Pavel Durov kardeşler tarafından kurulan Telegram, 2013 yılından bu yana Whatsapp'a alternatif olarak hizmet vermektedir.
 

DİĞER HABERLER

O ülkede Tiktok yasaklandı
O ülkede Tiktok yasaklandı
28 Haziran 2024 Cuma
Çin menşeili araçlara ek vergi
Çin menşeili araçlara ek vergi
10 Haziran 2024 Pazartesi
Threads, Türkiye
Threads, Türkiye'de kapatıldı
29 Nisan 2024 Pazartesi