Türk Robot Cuma'nın bayram mesajı

Türk Robot Cuma'nın bayram mesajı

Bursa'da, Ulutek Teknopark Teknoloji Geliştirme Bölgesi'nde faaliyet gösteren bir bilişim firması, "Cuma" adını verdiği robotu yapay zeka kullanarak konuşturdu. Bu robot, robotik kodlama eğitim materyali olarak tasarlandı ve ilk aşaması tamamlandıktan sonra geliştirme çalışmaları devam ediyor.

Türk Robot Cuma'nın bayram mesajı

Kafa, yarım gövde ve kollar şeklinde üretilen, kadın erkek, çocuk yetişkin ayrımı yapabilen, karşısındaki kişinin el, yüz hareketlerini taklit edebilen robotun yapay zeka ile görüntü işleme, dil çözümleme, duygu çözümleme, sorulan sorulara cevap verebilme gibi beceriler kazanması için çalışma yürütülüyor.
"Cuma"nın yapay zeka çalışmaları kapsamında jest ve mimikler kullanarak konuşmasına ilk örnek, Ramazan Bayramı tebriği oldu.
Elleri ve kollarını, jest ve mimiklerini de kullanarak konuşan robot, şu mesajı seslendirdi:
"Ramazan ayının manevi atmosferiyle bütünleştiği bu özel günlerde, sevdiklerinizle bir araya gelmenin, duaların kabul olduğu zaman diliminde birlik ve beraberliğin tadını çıkarmanızı dilerim. Büyüklerimizin ellerinden, küçüklerimizin gözlerinden öperek sizlere sevgi ve saygılarımı iletiyorum. Rabbim sevdiklerinizle nice bayramlara kavuşmayı nasip etsin. Ramazan Bayramınız kutlu olsun, sağlık, huzur ve mutluluk dolu nice bayramlar."


Üretici firma sahibi Adem Aksu, robotun sonraki faz aşamalarına yönelik çalışmalarının hızla sürdüğünü söyledi.
"Cuma"nın ilk konuşmasını bayram tebriği şeklinde yaptırdıklarını belirten Aksu, bunun yerli robotun geleneksel değerlerle bütünleşmesine iyi bir örnek olduğuna inandıklarını dile getirdi.
Aksu, geliştirme çalışmalarında robotun sosyal hayata entegre edilmesi için önemli aşamalar katettiklerini sözlerine ekledi.

 

DİĞER HABERLER

Threads, Türkiye
Threads, Türkiye'de kapatıldı
29 Nisan 2024 Pazartesi
İnstagram çöktü mü ?
İnstagram çöktü mü ?
1 Nisan 2024 Pazartesi
Bakan Kacır gençlerle buluştu
Bakan Kacır gençlerle buluştu
27 Mart 2024 Çarşamba