Türk Uzay Ajansları Ankara'da Toplandı

Türk uzay ajansları Ankara'da toplandı

Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) üye ülkelerinin uzay ajansları, işbirliği ve çalışmalarını değerlendirmek üzere bir araya geldi.

Türk uzay ajansları Ankara'da toplandı

Ankara JW Marriott Otel'de Türkiye Uzay Ajansı'nın (TUA) ev sahipliğinde gerçekleşen Space Technology Conference (STC) kapsamındaki Türk Devletleri Teşkilatı Uzay Ajansları 3. Toplantısı, TUA Başkanı Yusuf Kıraç ve TDT Genel Sekreter Yardımcısı Mirvokhid Azimov'un katılımıyla başladı.
Azimov, yaptığı konuşmada uzay araştırmalarının insanlığın sınırsız keşif ruhunu yansıttığını belirtti. Uzay araştırmalarının, medeniyetlerin yıldızlara olan merakının bir göstergesi olduğunu ifade etti.
Azimov, uzay çalışmalarının bugün ve gelecekte önemli fırsatlar sunduğunu ve çeşitli alanlarda işbirliği potansiyeli taşıdığını vurguladı. Bu alanlar arasında afet yönetimi, uydu iletişimi, çevresel izleme ve koruma, doğal kaynak yönetimi, eğitim ve kapasite geliştirme gibi konular bulunuyor.
Azimov, üye ve gözlemci ülkelerin kaydettikleri ilerlemenin, işbirliğinin ve ortak kararlılığın önemini gösterdiğini ifade etti. TDT olarak uzay alanında işbirliğine önem verdiklerini ve tecrübe paylaşımının yanı sıra diğer alanlardaki işbirliklerini geliştirmeyi amaçladıklarını belirtti.
Konuşmaların ardından toplantı, basına kapalı olarak devam etti.

 

DİĞER HABERLER

Threads, Türkiye
Threads, Türkiye'de kapatıldı
29 Nisan 2024 Pazartesi
İnstagram çöktü mü ?
İnstagram çöktü mü ?
1 Nisan 2024 Pazartesi
Bakan Kacır gençlerle buluştu
Bakan Kacır gençlerle buluştu
27 Mart 2024 Çarşamba