Uraloğlu: Sosyal Medya Kullanımı Ortalamanın Üstünde

Türkiye'de sosyal medya kullanım oranı belli oldu

Türkiye'de sosyal medya kullanım oranı belli oldu

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, "Sosyal medya kullanım süresi dünyada 2 saat 23 dakika iken, Türkiye'de 2 saat 44 dakika" dedi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'nda düzenlenen "Güvenli İnternet Günü" etkinliğinde konuştu, etkinlik "Hep birlikte daha iyi bir internete" temasıyla gerçekleştirildi.

Uraloğlu, bilgiye erişimin kolay olduğu bir çağda yaşandığını belirterek, ancak bu durumun insanlığın manipülasyona ve dezenformasyona daha açık hale gelmesine neden olduğunu vurguladı.

İnternetin son 25 yılda alışkanlıkları ve zorunlulukları değiştirip dönüştürdüğünü ifade eden Uraloğlu, mobil cihazların hayatımızın merkezine yerleştiğini ve bireyler için riskler ve tehditler barındırdığını dile getirdi.

Son yıllarda internetin bir araç olmaktan çıkıp kültürel bir mekan, gerçeklik ve özgürlük alanı haline geldiğini söyleyen Uraloğlu, gençlerin değerlerini sosyal medya aracılığıyla belirlediğini ifade etti. Bu nedenle ebeveynlerin çocuklarını dijital dünyada kontrolsüz bırakmamaları gerektiğini vurguladı.

Uraloğlu, Türkiye'de günlük internet kullanım süresinin 6 saat 57 dakika, sosyal medya kullanım süresinin ise 2 saat 44 dakika olduğunu belirtti. Bu alanın ciddiyetle ele alınması gerektiğini söyleyen Uraloğlu, Bakanlık olarak vatandaşları dijital dünyada güvende tutmanın yolları konusunda bilinçlendirmeyi amaçladıklarını ifade etti.

 

Etiketler:
Sosyal medya

DİĞER HABERLER