Flört Uygulamalarındaki Dolandırıcılara Dikkat!

Uzmanlardan flört uygulamalarındaki siber dolandırıcı uyarısı

Uzmanlardan flört uygulamalarındaki siber dolandırıcı uyarısı

Uzmanlar, flört uygulamalarında siber dolandırıcılara karşı dikkatli olunması gerektiğini belirtiyor. Özellikle hızlı ilerleyen ve kişisel bilgileri toplamaya çalışanlardan uzak durulması önem taşıyor. Siber Güvenlik Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Şenol, özel görüntülerin ve maddi yardımların paylaşılmaması gerektiğini vurguladı.


Üsküdar Üniversitesi Siber Güvenlik Yüksek Lisans Programı Anabilim Dalı Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Şenol, flört uygulamaları üzerinden tanışma ve bu kişiler tarafından dolandırılma konusunu değerlendirdi ve önemli uyarılarda bulundu.


ARKADAŞLIK VEYA FLÖRT UYGULAMALARI BAZI RİSKLERİ DE TAŞIYOR

Arkadaşlık veya flört uygulamalarının karşı cinsten arkadaş arayan bazı kişiler için bir imkan olsa da bazı riskleri de taşıdığını dile getiren Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Şenol, “Bu uygulamaları kullanırken dikkatli olmak gerekir. Doğal olmayan şekilde hızlı ilerlemek isteyen, aşırı kişisel sorular soran, banka hesapları, kimlik bilgileri, çalıştığınız iş yeri gibi sorular soran, kendisi ile ilgili çok kısıtlı bilgi verirken devamlı sizle ilgili detaylı bilgi toplamaya çalışan kişilere karşı dikkatli olunmalıdır.” dedi.
İNSANİ GİBİ GÖRÜNEN BAHANELERLE ÖNEMLİ MİKTARDA PARAYI KARŞI TARAFA GÖNDERMEYİN

“Muhatabınızla çalıştığı iş yerinde veya yaşam bölgesinde yüz yüze görüşerek onu tanımaya çalışın. Yüz yüze görüşme işyeri, AVM, kafe gibi diğer insanların da olduğu yerler olması güvenlik açısından daha doğru olacaktır.” diyen Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Şenol, “Özel görüntülerinizi karşı tarafla paylaşmayın, insani gibi görünen bahanelerle önemli miktarda parayı, geri ödeyeceğine söz verse bile göndermeyin. Temkinle yaklaşın, gerekirse iletişimi kesin.” uyarılarında da bulundu.

FLÖRT DOLANDIRICILARI GELİR SEVİYELERİ YÜKSEK GÖRÜNTÜSÜ VERİYOR!

Genelde flört dolandırıcılarının profil fotoğraflarının, gelir seviyeleri ve yaşam kalite standartları yüksek görüntüsü verdiğine dikkati çeken Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Şenol, uyarılarına şöyle devam etti:

“İlişkiyi karşı taraf olağan seyrinden çok daha hızlı ilerletmek ister, size de bu yönde baskı uygular. Gelir seviyesi iyi görüntüsü vermesine rağmen, muhatabınız o anda kendi banka hesabına erişmesine engel teknik bir durum olduğunu bahane ederek azımsanmayacak miktarda borç veya yardım isteyebilir. Yüz yüze görüşme isteğinizi genelde değişik bahanelerle geçiştirir, görüntülü görüşme isteklerinizde de ya kamerası arızalıdır ya internet paketi bitti gibi sebeplerle geçiştirebilir.

Çok iyi bir yatırım fırsatı olduğunu, kendisinin de orada yatırım yaptığını belirtip size link göndererek sizin de orada yatırım yapmanızı tavsiye edebilir. Tabii gönderdiği link dolandırıcılık sitesidir. Kendisine verdiğiniz bilgilerin doğru olduğunu ispat etmeniz için kimlik fotoğrafı gibi bilgilerinizi göndermenizi isteyebilir.”


FLÖRT DOLANDIRICILARINA KARŞI ALINACAK ÖNLEMLER NELERDİR?

Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Şenol, flört dolandırıcılarına karşı alınacak önemleri de şöyle sıraladı:

“Özel görüntüler paylaşılmamalıdır. Kimlik bilgileri paylaşılmamalıdır. Yüz yüze görüşülecekse halka açık yerlerde görüşülmelidir. Karşıdaki muhatabın verdiği bilgiler ve fotoğraflarla kişi hakkında internette diğer hesapları da dahil bilgilerine erişmeye çalışıp, söylediği bilgilerin doğruluğu teyit edilmeye çalışılmalıdır. Karşı tarafın inandırıcı senaryoları olsa da önemli miktarda paralar gönderilmemelidir. Profilindeki maddi durumu ve refah seviyesi ile tanıştıktan kısa süre sonra sizden istediği yardım veya borç arasındaki çelişkiye dikkat edilmelidir. Karşı tarafın gönderdiği bağlantı linklerine tıklamamalı, gerekirse bu konuda uzman birinden yardım almalıdır. Flört sitesinde tanıştığınız muhatabınızın yapacağı yatırım tavsiyelerine karşı yine temkinli yaklaşmalı, gerekirse konusunda uzman birinden yardım istemeye çekinmemelisiniz.

Online mesajlaşma ve görüşmelere, sahte olmayan ve muhatapla tanışmanızı sağlayan flört sitesinde yapılmaya devam edilmesi daha güvenlidir. Karşı taraf başka uygulamaya yönlendirirse aynı platformda kalmaya ısrar edilmelidir. Sizi yönlendirmek istediği diğer site çoğunlukla gizli bilgilerinizi, özel görüntülerinizi kaydedebileceği, size şantaj yapabileceği imkanlara sahip olduğu bir sitedir.”
FLÖRT DOLANDIRICILARI NASIL MANİPÜLE EDİYOR?

Siber Güvenlik Yüksek Lisans Programı Anabilim Dalı Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Şenol, flört dolandırıcılarının kurbanlarını nasıl manipüle ettikleri konusunda da şu bilgileri verdi:

“Aşırı gösterişli profil fotoğrafları, stüdyo çekimi izlenimi veren profil fotoğrafları. Yüz yüze görüşmekten kaçınma, görüntülü görüşmede sizin kameranızı açtırıp kendi kamerasını belli bahanelerle açmaması, özel görüntülerinizle ilgilenmesi. Kendisi ile ilgili çok kısıtlı bilgi verirken sizin kimlik bilgileriniz dahil çok özel sorulara size muhatap bırakması.

Profili, yaptığını söylediği işi ve gelir seviyesi ile çelişkili biçimde sizden bir bahaneyle önemli miktarda para istemesi. Tanışalı çok olmamışken yatırım tavsiyesi yapması, konu ile ilgili link göndermesi. Başka bir sitede görüşmeye davet ederek link göndermesi, bu siteye kayıt olmanızı istemesi. Siteye kayıt olurken sitenin amacına uymayacak şekilde sizden detaylı bilgiler istemesi. Böylece yönlendirdiği sahte sitede kayıt olurken girdiğiniz önemli bilgileri ilerde kimlik hırsızlığında kullanabilecektir.”


 

DİĞER HABERLER

İnstagram çöktü mü ?
İnstagram çöktü mü ?
1 Nisan 2024 Pazartesi
Bakan Kacır gençlerle buluştu
Bakan Kacır gençlerle buluştu
27 Mart 2024 Çarşamba
Bakan Bayraktar, İzmir
Bakan Bayraktar, İzmir'de
16 Mart 2024 Cumartesi