Yerli Takım Uyduları Göreve Hazır

Yerli takım uyduları göreve hazır

Plan-S, IoT haberleşmesi ve yer gözlem hizmeti sunmak amacıyla 5 test uydusu fırlatıyor. Connecta IoT Network takım uydusunun ilk 4 uyduluk partisiyle ilgili çalışmalar tamamlandı.

Yerli takım uyduları göreve hazır

Plan-S Mühendislik ve Teknolojiden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Özdemir Gümüşay, firmanın kuruluşundan bu yana 4 farklı görev amacına sahip 5 uyduyu yörüngesine gönderdiğini açıkladı. Yörüngeye gönderilen uydular, uydu alt sistemlerinin geliştirilmesi, uçuş tarihçesinin kazandırılması ve IoT ile yer gözlem hizmetleri için temel teknolojilerin test edilmesi amacıyla kullanıldı. Gümüşay, bu süreçte edindikleri tecrübelerle artık hizmet vermeye hazır olduklarını belirtti.

Plan-S, takım uydusu projesi kapsamında 100'den fazla uyduyu kullanarak dünya genelinde düşük gecikmeli haberleşme hizmeti sunmayı hedefliyor. Özdemir Gümüşay, firmanın hızla çalışmaya ve uydu fırlatmaya devam edeceğini ve 12 uyduluk fırlatma sözleşmesi imzaladıklarını açıkladı. Gelecek yıllarda da fırlatmalara devam edeceklerini belirten Gümüşay, ekim ayında 4, sonrasında ise 8-8 ve 16-16 olmak üzere bir dizi fırlatma planladıklarını dile getirdi. Hedeflerinin, kısa sürede 100'den fazla uyduyla hizmet sunmak olduğunu vurguladı.Plan-S Genel Müdürü Tugay Güzel ise uzaydan hizmet verebilecekleri yöntemler üzerine çalıştıklarını ve yer yüzünde birçok sektöre hizmet sunabileceklerini belirtti. Güzel, takım uydularla enerji, tarım, lojistik ve diğer sektörlerde denemeler yaptıklarını ve bu teknolojiyle dünyadaki birçok problemi çözmeyi hedeflediklerini ifade etti. Ayrıca, IoT haberleşme hizmetinin dünya için yeni olduğunu ve bu alanda öncü olduklarını söyledi. Güzel, Plan-S'in uzaydan hizmet sağlayarak birçok sektör için erişim sorununu ortadan kaldıracağını belirtti.

 

DİĞER HABERLER

Threads, Türkiye
Threads, Türkiye'de kapatıldı
29 Nisan 2024 Pazartesi
İnstagram çöktü mü ?
İnstagram çöktü mü ?
1 Nisan 2024 Pazartesi
Bakan Kacır gençlerle buluştu
Bakan Kacır gençlerle buluştu
27 Mart 2024 Çarşamba