6 Büyükşehir Belediyesi El Değiştirdi

6 Büyükşehir Belediyesi el değiştirdi

6 Büyükşehir Belediyesi el değiştirdi

Türkiye dün gerçekleşen yerel seçimlerde kesin olmayan sonuçlara göre 6 büyükşehir belediye başkanlığının el değiştirdiğini açıkladı.

Yüksek Seçim Kurulu'nun yüzde 99,99'luk açılan sandık oranlarına göre, seçime katılım oranı yüzde 78,11 olarak belirlendi.
Kesin olmayan sonuçlara göre, CHP 14, AK Parti 12, DEM Parti 3, Yeniden Refah Partisi 1 büyükşehir belediye başkanlığı kazandı.
CHP, 31 Mart 2019'da yapılan seçimlerde 11 büyükşehir belediye başkanlığı kazanmıştı, ancak 2024 seçimlerinde bu sayıyı 14'e çıkardı. Balıkesir, Bursa, Denizli ve Manisa büyükşehir belediyeleri AK Parti ve MHP'den alınarak CHP'ye geçti.
Bu sonuçlarla birlikte, CHP'nin büyükşehir belediye başkanlığı sayısı 14 oldu. Önceki seçimlerde CHP'nin kazandığı büyükşehir belediye başkanları görevlerine devam ederken, yeni kazanılan belediyelerde ise Ahmet Akın, Mustafa Bozbey, Bülent Nuri Çavuşoğlu, Ayşe Ünlüce, Ferdi Zeyrek, Ahmet Aras, Cemil Tugay ve Candan Yüceer büyükşehir belediye başkanlığı görevine getirildi.
AK Parti ise Hatay'da bir büyükşehir belediye başkanlığı kazanarak toplamda 12 büyükşehir belediyesine sahip oldu. Mehmet Öntürk'ün Hatay'da seçilmesiyle birlikte, AK Parti'nin daha önceki dönemde kazandığı büyükşehir belediye başkanları görevlerine devam etti.
Yeniden Refah Partisi, 2019 seçimlerinde AK Parti'nin kazandığı Şanlıurfa'da bir büyükşehir belediye başkanlığı kazandı. Kesin olmayan sonuçlara göre, Mehmet Kasım Gülpınar Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı oldu.
DEM Parti ise Diyarbakır, Mardin ve Van'da büyükşehir belediye başkanlıklarını aldı. Ayşe Serra Bucak Küçük, Ahmet Türk ve Abdullah Zeydan, DEM Parti'nin kazandığı büyükşehir belediyelerinin başkanları oldu.

 

DİĞER HABERLER

4.2
4.2'lik deprem korkuttu
17 Nisan 2024 Çarşamba
Mesut Kocagöz tutuklandı
Mesut Kocagöz tutuklandı
15 Nisan 2024 Pazartesi