Yıkılan Binanın Müteahhahidi: Apartmanı Hatırlayamadım

9 kişinin öldüğü binanın müteahhidi: Bu apartmanı hatırlayamadım

9 kişinin öldüğü binanın müteahhidi: Bu apartmanı hatırlayamadım

Hatay'da 9 kişinin hayatını kaybettiği Rende Esenpark Evleri'nin yıkılmasına ilişkin hazırlanan bilirkişi raporunda asli kusurlu sayılan müteahhit A.S.R, "Bu apartmanı hatırlayamadım. Söz konusu apartmanı yapıp yapmadığıma dair şu an herhangi bir bilgim yok" dedi.

Hatay'ın Antakya ilçesi, Odabaşı Kavaslı Mahallesi'nde 6 Şubat'ta saat 04.17'de meydana gelen depremde yıkılan bir apartmandaki faciada, 9 kişinin hayatını kaybetmesi olayı ile ilgili soruşturma tamamlandı. Hatay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın Deprem Soruşturma Bürosu tarafından yürütülen soruşturma kapsamında hazırlanan iddianame Hatay 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde kabul edildi.

85 yaşındaki binanın müteahhidi A.S.R ve diğer tutuksuz sanıklar İ.S ve H.A, "bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne neden olma" suçundan 22 yıl 6'şar aya kadar hapis cezası talebiyle yargılanacak. Tutuklu sanıklar C.T, G.T ve M.K'ye aynı suçlamalar yöneltildi.

Olay yerinde yapılan incelemeler sırasında, binanın enkaz durumda olması nedeniyle zemin etüt çalışması yapılamadı. Ancak bilirkişi raporunda, sondaj kuyularında yeraltı suyu seviyesi ve diğer etütlerin sonuçlarına dayanarak temel donatı alanları, zemin emniyet gerilmesi ve perde donatılarının yetersiz olduğu, ayrıca kullanılan malzeme kalitesinin de uygun olmadığı belirtildi.Müteahhit A.S.R suçlamaları reddetti ve ifadesinde, inşa ettiği ilgili apartmanı hatırlayamadığını, dolayısıyla orayı yapmış olabileceğine dair bir bilgisinin olmadığını söyledi. Ayrıca yapı denetimcisi G.T'yi de tanımadığını iddia etti.

Yapı denetim sorumlusu G.T ise, binanın 2017 yılında inşasına başlandığını ve yapı denetiminin projeye uygun şekilde yapıldığını ifade ederek, sorumluluğu üzerinden atmaya çalıştı. G.T, yapı ruhsatı ve kullanım izni süreçlerinde imza yetkisini kullandığına dikkat çekti.
 

DİĞER HABERLER

Antalya
Antalya'da Deprem
1 Mart 2024 Cuma
Kars
Kars'ta üst üste 2 deprem
28 Şubat 2024 Çarşamba