Amerikan Senatosu'ndan F-16 Satışını Durdurmaya Ret

ABD Senatosu'ndan F-16 satışını durdurmaya ret

ABD Senatosu'ndan F-16 satışını durdurmaya ret

ABD Senatosu, Cumhuriyetçi Senatör Rand Paul'ün Türkiye'ye 23 milyar dolarlık F-16 savaş uçağı satışını durdurma teklifini reddetti.

ABD Senatosu, Türkiye'nin İsveç'in NATO ittifakına katılmasını onayladıktan sonra, Başkan Joe Biden yönetiminin Türkiye'ye 23 milyar dolarlık F-16 savaş uçağı ve modernizasyon kiti satışını durdurma çabasını net bir şekilde reddetti. Kentucky Senatörü Cumhuriyetçi Rand Paul tarafından sunulan 'onaylamama' önerisine 79'a karşı 13 destekçi çıktı.
Böylece, ABD'nin Türkiye'ye F-16 satışını engellemeye yönelik girişim, Senato'da büyük bir oy farkıyla reddedilmiş oldu. ABD hükümeti, Türkiye'nin İsveç'in NATO üyeliğini onayladıktan hemen sonra Türkiye'ye F-16 jetlerinin satılmasına onay vermişti.
ABD Dışişleri Bakanlığı, 26 Ocak'ta Türkiye'ye 40 F-16 savaş uçağının satışı ve mevcut F-16'ların modernizasyonu konusunda Kongre'ye resmi bildirimde bulunmuştu. 
Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, "Dışişleri Bakanlığı, Türkiye Cumhuriyeti'ne yaklaşık 23 milyar dolar değerinde F-16 alımı ve modernizasyonu ve ilgili ekipmanların satışını onaylayan kararını verdi." ifadelerine yer verilmiş ve Savunma Güvenlik İşbirliği Ajansı'nın ilgili sertifikasyonun Kongre'ye ilettiği belirtilmişti.
Kongre'deki 15 günlük inceleme ve itiraz süreci 10 Şubat gecesi sona ermiş, bu süreçte yalnızca Kentucky Senatörü Cumhuriyetçi Rand Paul itirazda bulunmuş, ancak Senato Dış İlişkiler Komitesi tarafından bu itiraza işlem yapılmamıştı. 
Türkiye, F-16 savaş uçakları için ilk talebini Ekim 2021'de dile getirmiş ve onay süreci 20 ayın ardından sonuçlanmıştı.
 

DİĞER HABERLER

Ramazan Bayramı sona erdi
Ramazan Bayramı sona erdi
12 Nisan 2024 Cuma