ABD’li Müze Müdürüne Gözaltı

ABD’li müze müdürüne gözaltı

İstanbul Havalimanı'nda gerçekleştirilen bir kaçakçılık operasyonunda, Türkiye'de yaşayan endemik türdeki zehirli hayvanların yurt dışına kaçırılmaya çalışıldığı iddia edilen Amerikan Ulusal Doğa Tarihi Müzesi Müdürü Lorenzo Prendini gözaltına alındı.

ABD’li müze müdürüne gözaltı

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, Türkiye'nin özgün türlerine yönelik kaçakçılık faaliyetlerine dair bir operasyon yürüttü. Yapılan çalışmalarda, Türkiye'de bulunan endemik türlerin DNA bilgilerinin kopyalanarak ve zehirlerinin sağılarak ilaç yapımında kullanıldığı belirlendi.


Zehirli hayvanların yasa dışı yollarla yurt dışına çıkarılmaya çalışıldığı tespit edildi ve bu doğrultuda İstanbul Havalimanı'nda bir operasyon düzenlendi.


Operasyon kapsamında, New York'taki Amerikan Ulusal Doğa Tarihi Müzesi'nin müdürü olduğu belirlenen Lorenzo Prendini gözaltına alındı. Prendini'nin valizinde yapılan aramada ise içerisinde sıvı bulunan 88 plastik tüp şişe ve 58 klipsli poşet içerisinde yaklaşık 1500 akrep, tarantula ve örümcek gibi endemik türdeki hayvanlar ele geçirildi.


Şüpheli hakkında "5607 Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu'na muhalefet" suçundan işlem başlatıldı ve emniyetteki işlemleri devam ediyor.
Operasyonda ele geçirilen endemik türdeki hayvanlar ise İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nün Vatan Caddesi'ndeki yerleşkesinde basına sergilendi. Akrep zehrinden elde edilen 1 litre ilacın piyasa değerinin yaklaşık 10 milyon dolar olduğu iddia edildi.

 

DİĞER HABERLER

10 bin çocuğa destek verildi
10 bin çocuğa destek verildi
27 Mayıs 2024 Pazartesi
Mobil kaza tutanağı e-Devlet
Mobil kaza tutanağı e-Devlet'te!
23 Mayıs 2024 Perşembe
Kireç silosu devrildi: 2 ölü
Kireç silosu devrildi: 2 ölü
20 Mayıs 2024 Pazartesi
21 sözleşmeli personel alınacak!
21 sözleşmeli personel alınacak!
20 Mayıs 2024 Pazartesi