Almanya Cumhurbaşkanı Türkiye’de

Almanya Cumhurbaşkanı Türkiye’de

Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier, üç günlük Türkiye ziyaretinin başlangıcı olarak İstanbul'a geldi.

Almanya Cumhurbaşkanı Türkiye’de

Steinmeier ve beraberindeki heyeti taşıyan uçak, 11.58'de İstanbul Havalimanı'na indi.
İstanbul Havalimanı'nda Steinmeier'i karşılamak üzere İstanbul Valisi Davut Gül, Almanya'nın Ankara Büyükelçisi Jürgen Schulz, Türkiye'nin Berlin Büyükelçisi Ahmet Başar Şen ve diğer yetkililer hazır bulundu.
Almanya Cumhurbaşkanı, Türkiye'ye yaptığı bu ilk ziyaret kapsamında İstanbul, Gaziantep ve Ankara'yı ziyaret edecek. İki ülke arasındaki diplomatik ilişkilerin başlamasının 100. yılı dolayısıyla gerçekleşen ziyarette, Steinmeier'in Sirkeci Tren İstasyonu'nu ziyaret ederek Türk-Alman göç deneyimi olan kişilerle buluşması, Alman şirketlerinin temsilcileriyle iki ülke ekonomik ilişkileri hakkında görüşmeler yapması öngörülüyor.
Steinmeier'in ayrıca iş, bilim, sanat, edebiyat, spor çevreleri ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle bir araya gelmesi planlanıyor.
Ziyaretinin ikinci gününde Gaziantep'te depremzedeler için sığınma evi ve Almanya'nın desteklediği bir okulu ziyaret edecek olan Steinmeier'in, burada 23 Nisan kutlamalarına katılması bekleniyor.
Steinmeier'in 24 Nisan'da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Ankara'da bir araya gelmesi bekleniyor. Ankara Üniversitesi'ni de ziyaret edecek olan Steinmeier, ayrıca Anıtkabir'e ziyarette bulunacak ve Atatürk'ün mozolesine çelenk bırakacak.

 

DİĞER HABERLER

10 bin çocuğa destek verildi
10 bin çocuğa destek verildi
27 Mayıs 2024 Pazartesi