Can Atalay Hakkında AYM Karar Verdi

Anayasa Mahkemesi Can Atalay kararını açıkladı

Türkiye İşçi Partisinden (TİP) milletvekili seçilen Can Atalay'ın, Gezi Parkı davasıyla ilgili hüküm giymesine rağmen milletvekilliğinin düşürülmesinin geçersiz olduğunun tespiti için CHP'nin yaptığı başvuru, Anayasa Mahkemesi (AYM) tarafından değerlendirildi. Ancak AYM, karar verilmesine yer olmadığına hükmetti.

Anayasa Mahkemesi Can Atalay kararını açıkladı


Türkiye İşçi Partisi'nden (TİP) Hatay Milletvekili seçilen Can Atalay'ın milletvekilliği, TBMM Genel Kurulu'nda 30 Ocak'ta düşürülmüştü. Ancak CHP, Yargıtay 3. Ceza Dairesi'nin yazısının okunarak Atalay'ın milletvekilliğinin düşürülmesinin yok hükmünde olduğunu tespit etmek ve ortaya çıkan eylemli İçtüzük değişikliğinin iptali için TBMM Genel Kurulu'nda başvuruda bulundu.
Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu'nda CHP'nin ve Can Atalay'ın avukatlarının yaptığı başvuru görüşüldü. Başvuruda, "Anayasa'nın başlangıç, 2, 6 ve 153. maddeleri uyarınca bir milletvekilliğinin düşürülmesine ilişkin tezkere okutma durumunun yok hükmünde sayılması" ve bunun AYM tarafından tespit edilmesi talep edilmişti. Ancak AYM, istemin karar verilmesine yer olmadığı yönünde bir karar aldı.
 

Etiketler:
anayasa

DİĞER HABERLER

Anız yangını söndürüldü
Anız yangını söndürüldü
11 Temmuz 2024 Perşembe
Sanayi şirketi iflas eşiğine geldi
Sanayi şirketi iflas eşiğine geldi
10 Temmuz 2024 Çarşamba
Ruhsatsız 11 yapı yıkıldı
Ruhsatsız 11 yapı yıkıldı
8 Temmuz 2024 Pazartesi