Antalya’da Bayrak Krizi

Antalya’da bayrak krizi

Antalya'da, şehrin simgelerinden biri haline gelmiş olan saat kulesine yerleştirilen gönder ve Türk bayrağı meselesi gündemi sarsmaya devam ediyor.

Antalya’da bayrak krizi

Vali Hulusi Şahin'in talimatıyla dikilen gönderin, Antalya Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından yapıya zarar verebileceği yönünde rapor alınması, kentte geniş çapta tartışmalara neden oldu. Ancak Vali Şahin, "Herkes haddini bilecek. O bayrak en güzel şekilde orada dalgalanacak." diyerek gönderin kalacağını belirtti.Saat kulesinin restorasyon çalışmaları sırasında gündeme gelen bu tartışma, daha önce kuledeki orijinal olmayan saatlerin tespitiyle başlamıştı. Yapının tarihi dokusuna zarar verebilecek gönderin kurulması, uzmanlar tarafından eleştirilirken, Vali Şahin'in kararlı tutumu kamuoyunda farklı yorumlara yol açtı.VALİ ŞAHİN’DEN SERT TEPKİ

Antalya Valiliği Kültür Varlıkları Birim Müdürü Cemil Karabayram'ın, bayrağın konumunu belirleyerek uzman raporu almasına rağmen, Koruma Bölge Kurulu'nun raporu, gönderin yapının yapısına zarar verebileceği yönündeydi. Vali Şahin'in bu rapora sert bir tepki göstererek bayrağın yerinde kalacağını açıklaması, tartışmayı daha da alevlendirdi.
Tarihi ve kültürel mirasın korunması ile modernleşme arasındaki dengeyi sağlama çabası, Antalya'nın simgesi olan saat kulesi üzerinden önemli bir tartışma konusu haline geldi. Vali Şahin'in aldığı karar ve sergilediği kararlılık, kamuoyunda farklı görüşlerin ortaya çıkmasına sebep oldu ve Antalya'nın tarihi dokusunun korunması konusundaki hassasiyeti bir kez daha gündeme taşıdı.

 

DİĞER HABERLER

Bakan Göktaş’tan açıklama
Bakan Göktaş’tan açıklama
18 Mayıs 2024 Cumartesi
Sessiz yürüyüş 27. haftasında
Sessiz yürüyüş 27. haftasında
18 Mayıs 2024 Cumartesi
19 Mayıs yarın 81 ilde kutlanacak
19 Mayıs yarın 81 ilde kutlanacak
18 Mayıs 2024 Cumartesi
Mehmet Nuri Ersoy Atina’da
Mehmet Nuri Ersoy Atina’da
17 Mayıs 2024 Cuma