Arıların Saf Irkları Korunmalı

Arıların saf ırkları korunmalı

Arıların saf ırkları korunmalı

Düzce Üniversitesi Arıcılık Araştırma Geliştirme ve Uygulama Merkezi (DAGEM) tarafından gerçekleştirilen bir araştırmaya göre, Türkiye ve komşu ülkelerden toplanan örneklerle yapılan çalışmada, bu bölgelerdeki saf arı ırkı çeşitliliğinin azaldığı tespit edildi.

TÜBİTAK projesi kapsamında yürütülen "Türkiye Bal Arısı Alt Türlerinde Genetik Çeşitlilik Kaybı" adlı çalışmada, Türkiye'de arıcılığın yoğun olduğu 58 il ile Yunanistan, Bulgaristan ve Gürcistan'dan örnekler alınarak genetik analizler yapıldı. Anadolu, Kafkas, İran, Suriye ve Karniyol gibi arı ırklarının incelendiği çalışmada, yerel ırkların korunmasına rağmen genetik çeşitliliğin azaldığı belirlendi.
DAGEM Müdürü Doç. Dr. Meral Kekeçoğlu, arı kayıplarının birden fazla faktöre bağlı olduğunu belirterek, bunların arasında arıcılık uygulamaları ve çevresel faktörlerin bulunduğunu ifade etti. Kekeçoğlu, çevresel faktörlerin karmaşık olduğunu ve tarım ilaçları, endüstriyel atıklar, iklim değişikliği gibi etmenlerin arı popülasyonunu etkilediğini vurguladı.
Araştırma sonuçlarına göre, Türkiye'de önceki dönemlerde görülen 5 farklı saf arı ırkının yerini Anadolu ve Kafkas ırkı arıların aldığı görüldü. Kekeçoğlu, bu durumun ticari ana arı kullanımının arı çeşitliliği üzerindeki etkisini gösterdiğini belirtti.
Kekeçoğlu, arı ırklarının korunmasının önemine vurgu yaparak, gelecekteki çevresel değişikliklere karşı dirençli ırkların muhafaza edilmesi gerektiğini söyledi. Ayrıca, yurt dışından arı ırkı getirilmemesi ve arıcılık faaliyetlerinin yerel ırklarla sürdürülmesinin gerekliliğine dikkat çekti.
Sonuç olarak, Türkiye'deki arı ırklarının genetik çeşitliliğinin azaldığına dair yapılan bu çalışma, çevresel faktörlerin yanı sıra ticari arıcılık uygulamalarının da arı popülasyonu üzerindeki etkisini ortaya koymaktadır. Bu nedenle, yerel arı ırklarının korunması ve çeşitliliğin artırılması için önlemlerin alınması gerekmektedir.

 

DİĞER HABERLER

110 liralık kurabiye gündem oldu
110 liralık kurabiye gündem oldu
20 Nisan 2024 Cumartesi
Eğitime 1 gün ara verildi
Eğitime 1 gün ara verildi
18 Nisan 2024 Perşembe
5.6
5.6'lık deprem korkuttu
18 Nisan 2024 Perşembe