Ax-3 Ekibi ve Türkiye'nin İlk Astronotu UUİ'ye Kenetlendi

AX-3 ISS’e kenetlendi

AX-3 ISS’e kenetlendi

Türkiye'nin ilk astronotu Alper Gezeravcı'nın da yer aldığı Ax-3 ekibi, Axiom-3 (Ax-3) adlı Dragon uzay aracıyla Uluslararası Uzay İstasyonu'na (UUİ) başarıyla kenetlendi. Ax-3 ekibi, Türk, İspanyol-Amerikan, İtalyan ve İsveçli üyelerden oluşan çok uluslu bir ekip olarak dikkat çekiyor.


Uzay yolculuğu boyunca Ax-3 ekibini taşıyan Dragon kapsülü, alçak dünya yörüngesindeki UUİ'ye kenetlenme anı, Axiom Space'in internet sitesinden canlı olarak yayınlandı. 36 saat süren uzay yolculuğunun ardından Ax-3 ekibi, ABD yerel saatiyle sabah 05.42'de (TSİ 13.42) UUİ'ye ulaştı.2 HAFTA BİLİMSEL ÇALIŞMALAR YAPACAK

Ax-3 misyonu kapsamında Türk astronot Alper Gezeravcı, UUİ'de 2 hafta boyunca çeşitli bilimsel deneyler üzerinde çalışacak. Bu deneyler arasında mikro yer çekimi, uzay ortamında insan sağlığı, bitki araştırmaları ve katı-akışkan karışımların yerçekimsiz ortamda incelenmesi gibi konular yer alıyor.

Ax-3 ekibi, 27 Eylül 2023'te başlayan Expedition 70 astronotları ve kozmonotları tarafından UUİ'de karşılandı. Görevlerini başarıyla tamamlayan ekip, aynı uzay aracıyla dünyaya dönmeye hazırlanıyor.

SpaceX'in Dragon uzay aracı, 18 Ocak'ta NASA'nın Florida'daki Kennedy Uzay Merkezi'nden başarıyla fırlatılarak Ax-3 ekibini UUİ'ye taşıma görevini üstlendi.

İLK MESAJ: İSTİKBAL GÖKLERDEDİR

Uzaydaki ilk canlı bağlantıda konuşan Gezeravcı, "Türkiye'nin insanlı ilk uzay misyonu için ilk Türk'ün uzaya adım attığı şu anda Yüce Ata'mızın sözüyle bu anı başlatmak istiyorum: Türkiye Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün dahiyane sözü; 'İstikbal göklerdedir.'" ifadelerini kullanarak uzaydaki deneyimini paylaştı.

 

Etiketler:
alper gezeravcı

DİĞER HABERLER

Antalya
Antalya'da Deprem
1 Mart 2024 Cuma
Kars
Kars'ta üst üste 2 deprem
28 Şubat 2024 Çarşamba