Ayasofya'da Yeni Düzenleme

Ayasofya'da yeni düzenleme başlıyor

Ayasofya'da yeni düzenleme başlıyor

Bugünden itibaren Ayasofya-i Kebir Camii Şerifi'ne ibadet amacıyla gelenler ile kültürel amaçlı ziyarette bulunan yabancı ziyaretçilerin girişleri birbirinden ayrılacak.

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy'un başlattığı Ayasofya'daki restorasyon ve koruma çalışmaları çerçevesinde ziyaretçilere yönelik yeni düzenlemeler devreye alınacak. Bu kapsamda, ziyaretçilere galeri katında bilet satışı yapılacak ve bu hizmeti sağlamak üzere bugün gişe III. Ahmet Çeşmesi karşısına yerleştirildi.Tarihi camide alınan koruyucu önlemler, güvenlik kameraları, yangın algılama ve acil anons sistemleri ile desteklenmiştir. Caminin galeri katındaki mermer kaplamalar ve ahşap korkuluklarda, Bilim Kurulu danışmanlığında restoratör ve konservatörler tarafından temizlik ve koruma çalışmaları gerçekleştirildi. Bakan Ersoy'un duyurduğu ziyaretçi yönetim planı uygulaması, uzun kuyrukların önüne geçmeyi hedefliyor. Ayasofya-i Kebir Camii'nde girişler kontrollü bir şekilde, güney cephede bulunan II. Beyazıd minaresi altındaki tünel ve giriş rampası ile sağlanacak. Ziyaretçiler, galeri katına ulaştırılacak ve kuzeydoğu yönündeki rampa ile çıkışlarını gerçekleştirebilecekler.

Yeni uygulama ile turistler, camideki ibadet ortamını bozmadan ziyaretlerini gerçekleştirebilecekler. Ayasofya'da QR kod uygulaması sayesinde ziyaretçiler, cep telefonlarıyla ibadet edenleri rahatsız etmeden 23 dilde bilgi alabilecekler. Turistik amaçla gelen yabancılardan alınacak giriş ücreti ise 25 avro olacak.

 

Etiketler:
ayasofya

DİĞER HABERLER