Bakan, İş Pozitif Kadın İstihdamı Fuarı'na Katıldı

Bakan Işıkhan, Samsun'da İş Pozitif Kadın İstihdamı Fuarı'na katıldı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, Samsun Büyükşehir Belediyesi Çok Amaçlı Salon'da gerçekleştirilen "İş-Pozitif Kadın İstihdamı Fuarı"nın açılışında önemli açıklamalarda bulundu.

Bakan Işıkhan, Samsun'da İş Pozitif Kadın İstihdamı Fuarı'na katıldı

Bakan Işıkhan, Türkiye'nin kadınları için önemli bir projenin başlangıcında bir araya geldiklerini belirterek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan liderliğinde şubat ayında duyurulan yeni projenin kadın istihdamına destek olacağını ifade etti.
Bakan Işıkhan, İŞKUR aracılığıyla son 21 yılda işe yerleştirilen kişilerin 4 milyondan fazlasının kadın olduğunu dile getirerek, İŞKUR'un kadın istihdamını artırmak için yürüttüğü çalışmalara dikkat çekti. Son olarak, İş-Pozitif Projesi kapsamında kadın istihdamını desteklemek amacıyla kurulan bilgi sistemi hakkında bilgi verdi ve projenin başarıyla devam ettiğini aktardı.


Bakan Işıkhan, sağlıktan eğitime, sanattan spora, bürokrasiden siyasete her zaman yanlarında oldukları gibi çalışmak, üretmek, ülkeye ve millete değer katmak isteyen bütün kadınları desteklediklerini dile getirdi.
Bakan Işıkhan, "Gerek projelerle gerekse mevcut programlarımızla kadın istihdamını önceliyoruz. Bu noktada özellikle kamu istihdam kurumumuz İŞKUR vasıtasıyla yürüttüğümüz proje ve aktif iş gücü programlarımızla kadınların istihdam edilebilmelerini sağlıyoruz. Son 21 yılın rakamlarına baktığımızda ise İŞKUR vasıtasıyla işe yerleştirdiğimiz 13 milyonu aşkın vatandaşımızın 4 milyondan fazlasını kadınlar oluşturmaktadır. Yine son 21 yılda kurumumuz İŞKUR'un Aktif İşgücü Programlarından yararlanan vatandaşlarımızın sayısına baktığımızda, yaklaşık 5 milyon insanımızın 2,5 milyonunu kadınlar oluşturmuştur. İŞKUR aracılığıyla sadece 2023 yılı içerisinde 464 bini aşkın kadının işe yerleştirilmesini sağlamış durumdayız. Eğitim, özellikle nitelikli iş gücünü artırma noktasında hayati öneme sahiptir. Bu sebeple kadın istihdamı konusu proje ve politikalarımızın merkezinde yer alan mühim bir konudur" dedi.


Eğitimli ve nitelikli iş gücü hedefiyle geçen yıl içinde 27 binin üzerinde kadını kurs ve programlardan yararlandırdıklarını belirten Işıkhan, 2023 yılı boyunca 877 bine yakın kadına danışmanlık hizmeti verdiklerini söyledi.
İş-Pozitif Projesi kapsamında 10 bakanlığın proje ortağı olduğu, tüm kamu ve özel sektör kuruluşları ile sivil toplum kuruluşları arasındaki istihdam eşleştirme süreçlerini kayıt altına alacak bilgi sistemi kurduklarını anlatan Işıkhan, "İş-Pozitif, istihdama yönelik eğitim veren ve çeşitli kurslar düzenleyen, iş gücü ihtiyacı olan ve istihdam oluşturma potansiyeline sahip aktörlerin çevrim içi olarak bir araya gelebileceği bir işbirliği sistemidir. 9 Şubat’ta başlattığımız İş-Pozitif'te yaklaşık iki buçuk ayda 100 binin üzerinde kadının istihdamını sağladık. Bu sayıyı her gün artırmaya devam ediyoruz. İş-Pozitif ile amacımız, iş arayan ile işveren arasındaki iletişimi teknoloji çağının gereklerine uygun şekilde kolaylaştırmak ve özellikle kayıtlı kadın istihdamında önemli bir mesafe alabilmektir." ifadelerini kullandı.
Kadınlara verdiği değerle 21 yıldır kadınların hukuki, sosyal ve ekonomik özgürlük mücadelesini himaye eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Emine Erdoğan'a teşekkür eden Işıkhan, ardından en fazla kadın istihdamında bulunan 3 firmanın yetkililerine plaket verdi.


Daha sonra fuarın açılışını gerçekleştiren Işıkhan, burada stant açan kurum ve firmaların yetkililerinden bilgi aldı.
Işıkhan, Samsun Valiliği, Büyükşehir Belediyesi ve AK Parti Samsun İl Başkanlığını da ziyaret etti.
Bakan Işıkhan'a programlarında Samsun Valisi Orhan Tavlı, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Karaaslan, AK Parti Samsun Milletvekili Ersan Aksu, Büyükşehir Belediye Başkanı Halit Doğan ile kurum müdürleri eşlik etti.

 

DİĞER HABERLER

Mobil kaza tutanağı e-Devlet
Mobil kaza tutanağı e-Devlet'te!
23 Mayıs 2024 Perşembe
Kireç silosu devrildi: 2 ölü
Kireç silosu devrildi: 2 ölü
20 Mayıs 2024 Pazartesi
21 sözleşmeli personel alınacak!
21 sözleşmeli personel alınacak!
20 Mayıs 2024 Pazartesi
Bakan Göktaş’tan açıklama
Bakan Göktaş’tan açıklama
18 Mayıs 2024 Cumartesi
Sessiz yürüyüş 27. haftasında
Sessiz yürüyüş 27. haftasında
18 Mayıs 2024 Cumartesi