Bakan Özhaseki Hatay'da Konuştu

Bakan Özhaseki Hatay'da konuştu

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, Hatay'da yaklaşık bir yıl içinde 140 bin hak sahibine evlerini teslim etmeyi hedeflediklerini açıkladı.

Bakan Özhaseki Hatay'da konuştu

Özhaseki, EXPO Kisecik'te Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Öntürk'ü ziyaret etti ve basına kapalı bir görüşme gerçekleştirdi.
Şehir dışından gelen basın mensuplarıyla birlikte kent merkezinde saha ziyaretleri yapan Özhaseki, 560 Evler ve Emek Aksaray Mahallesi'ndeki çalışma alanlarında incelemelerde bulundu.


Otobüste basın mensuplarıyla bir araya gelerek, geçmiş yıllarda Emek-Aksaray Mahallesi'nde gerçekleştirdikleri dönüşüm sürecinde yaşadıkları engellere ilişkin deneyimlerini paylaştı.
Daha sonra Atatürk Caddesi'ndeki şantiyelerde incelemelerde bulunan Özhaseki, 6 Şubat 2023'teki depremin etkilerine ve bölgedeki çalışmalara dair bilgi verdi.
Özhaseki, depremde büyük hasar gören Hatay'ı onarma çabalarından bahsederek, AFAD'ın bildirdiğine göre 140 bin civarında konutun hak sahibine teslim edilmesinin planlandığını ifade etti. Ayrıca, iş yerlerinin de inşa edileceğini belirtti.
Bakan, Hatay'da 68 farklı yerde şantiyelerinin bulunduğunu vurgulayarak, depremin etkilediği bölgelerde altyapı çalışmalarının devam ettiğini dile getirdi.
İncelemeleri sırasında zeminin uygun olmaması nedeniyle bazı gecikmeler yaşandığını belirten Özhaseki, ancak çalışmaların hızla ilerlediğini ve evlerin inşaatının devam ettiğini söyledi.
Özhaseki, evlerin teslim edilmesinin ardından, altyapı ve sosyal tesislerin tamamlanması gerektiğini de vurguladı.
Bugün Hatay'da bir koordinasyon toplantısı yapacaklarını belirten Özhaseki, sivil toplum örgütlerinin görüşlerini alarak yeni bir yol haritası belirleyeceklerini ifade etti.
Son olarak, Uzun Çarşı'da dönüşüme giren alanlarda inceleme yaptı.

 

DİĞER HABERLER

15 Temmuz gecesi
15 Temmuz gecesi
14 Temmuz 2024 Pazar
4 maden ocağı imha edildi
4 maden ocağı imha edildi
13 Temmuz 2024 Cumartesi
Kağıt fabrikasında feci yangın
Kağıt fabrikasında feci yangın
13 Temmuz 2024 Cumartesi
Anız yangını söndürüldü
Anız yangını söndürüldü
11 Temmuz 2024 Perşembe
Sanayi şirketi iflas eşiğine geldi
Sanayi şirketi iflas eşiğine geldi
10 Temmuz 2024 Çarşamba