Cezaevinde Cinsel İstismar: 4 Sanığa 30 Yıl Hapis

Cezaevinde cinsel istismara uğradılar

Cezaevinde cinsel istismara uğradılar

Kocaeli'de, bir cezaevinde 2022 yılında hapsedilmiş olan S.T. (19) ve M.D. (18), aynı koğuşta kaldıkları 4 kişi tarafından cinsel istismara uğradıklarını iddia ettiler.

Yargılama sonucunda, 4 sanığa 30 yıla kadar değişen oranlarda hapis cezaları verilirken, Kandıra Cumhuriyet Başsavcılığı cezaevinde çalışan 5 infaz koruma memuru hakkında soruşturma başlattı.
İddianamede, 5 gardiyan hakkında 'Görevi kötüye kullanmak' suçundan ayrı ayrı 3 aydan 1 yıla kadar hapis cezası istendi.

Mağdur S.T.'nin avukatı Rıdvan Can Erdem, "Burada herkes görevlerini en iyi şekilde yapmalıydı. Orada gardiyanlar görevlerini gerektiği gibi yerine getirseydi, o elim olaylar daha başlangıcında fark edilseydi işler bu noktaya gelmeden önlenebilecekti" dedi.

Bu vahim olay, 2022 yılı Ağustos ayında Kocaeli 1 Nolu T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'nda meydana geldi. 'Cinsel istismar' suçundan tutuklanan S.T. ile M.D., iddiaya göre aynı koğuşta kaldıkları, A.S., E.G., K.T.Ö. ve Y.Ö. tarafından cinsel istismara uğradı.

Olay, o dönem 17 yaşında olan mağdur S.T.'nin, 12 Ağustos 2022'de nakil olarak gittiği Ankara Sincan Çocuk ve Gençlik Kapalı Ceza İnfaz Kurumu Müdürlüğü'nde yapılan muayenesinde ortaya çıktı.

Bu olay sonrasında mahkeme heyeti, şüphelilere 19 yıl ile 30 yıl arasında değişen oranlarda hapis cezası verdi.

A.S., E.G., K.T.Ö. ve Y.Ö. beraat ederken, 'kaçma şüpheleri olduğu gerekçesi' ile tutukluluk hallerinin devamına karar verildi.

Ayrıca, Kandıra Cumhuriyet Başsavcılığı da cezaevinde görevli infaz koruma memurları hakkında soruşturma başlattı.


15 GÜNLÜK ADANA HAVA DURUMU

 

Etiketler:
cezaevinde istismar

DİĞER HABERLER

Obez kedi "Şiraz"
Obez kedi "Şiraz"
3 Mart 2024 Pazar