Dalış Turizmi Hareketlendi

Dalış turizmi hareketlendi

Aydın'ın Kuşadası ilçesinde, mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklıkları, dalış turizmini bu sezon erken hareketlendirdi.

Dalış turizmi hareketlendi

Kuşadası, doğası ve mavi bayraklı plajlarıyla tanınırken, su altı güzellikleri de turistlerin ilgisini çekiyor. Nisan ayında önceki yıllara göre yüksek sıcaklıklar, dalış turizmini canlandırdı. Kentte faaliyet gösteren 7 dalış merkezinde, turistler Airbus A300 gibi büyük batık uçakları ve mağaralarda dalış yaparak denizin eşsiz güzelliklerini keşfediyorlar. Dalış eğitmeni Tağmaç Saraçoğlu, sezonda artan talepten bahsederek, denizin altında sıcak su kaynakları ve tarihi kalıntıların bulunduğunu vurguladı. Kuşadası'nın su altı faunasının zenginliğine dikkat çeken dalış tutkunları da, su altında yaşanan deneyimin eşsiz olduğunu ve tatil rotalarına Kuşadası'nı eklemenin harika olacağını belirtiyorlar.


Liman bölgesine yakın alanlarda teknelerden kalan parçalara rastlandıklarını anlatan Saraçoğlu, şöyle konuştu:"Tüm bu güzellikleri misafirlerimize gösterip geçmişle onları yaşatmaya çalışıyoruz. Aynı zamanda kovuk dalışımız mevcut. Pamucak bölgesinde bulunan kovuk dalışımız 5-6 metrede tek yönde güneş ışığında geldiği bir nokta. Buradan da sertifikalı dalgıçlar geçirerek heyecan, adrenalin yaşamalarını sağlıyoruz. Duvardaki mercanları, hafif sıcak suyu hissederek oradan da geçiş yaptırıyoruz."
İskoçya'dan gelen Ross Urquhart da ilk kez dalış yaptığını belirterek, "Burada bir sürü su altı canlısıyla karşılaştım. Dalış yapmayı herkese tavsiye ediyorum." dedi.


"İNANAMAYACAKLARI BİR DÜNYAYA KAPI AÇACAKLAR"

Kuşadası'na 2 yıldır geldiğini aktaran Sevil Terzioğlu ise su altı korkusunu yenmek için dalışa başladığını belirtti.Terzioğlu, "Çok keyifli ve inanılmaz güzelliklerle karşılaşıyorsunuz. Bizi girer girmez deniz tavşanı karşıladı. Dış dünyayla bütün ilişkileriniz kopuyor. Sadece siz varsınız, gözleriniz var ve dalış ekibiniz var. Tamamen bir terapi aslında benim için. Kuşadası'nın su altı faunası çok zengin. Hem Akdeniz hem Ege'yi görebiliyoruz. Kimi noktalarda antik kalıntılara da rastlayabilirsiniz. Tatil rotasını Kuşadası'na alanların bir şekilde gelip su altı dalışı yapması bence harika olur. İnanamayacakları bir dünyaya kapı açacaklar." diye konuştu.

 

DİĞER HABERLER

Bakan Göktaş’tan açıklama
Bakan Göktaş’tan açıklama
18 Mayıs 2024 Cumartesi
Sessiz yürüyüş 27. haftasında
Sessiz yürüyüş 27. haftasında
18 Mayıs 2024 Cumartesi
19 Mayıs yarın 81 ilde kutlanacak
19 Mayıs yarın 81 ilde kutlanacak
18 Mayıs 2024 Cumartesi
Mehmet Nuri Ersoy Atina’da
Mehmet Nuri Ersoy Atina’da
17 Mayıs 2024 Cuma