'İstihdam Dönüş Programı' Başladı

Deprem bölgesinde "İstihdama Dönüş Programı" Uygulanmaya Başladı

Deprem bölgesinde "İstihdama Dönüş Programı" Uygulanmaya Başladı

Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen illerde, nitelikli iş gücünün yetiştirilmesini hedefleyen "İstihdama Dönüş Programı", yıl sonuna kadar uygulanacak.

Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) tarafından "Aktif İş Gücü Hizmetleri Yönetmeliği"nde yapılan değişiklikler Resmi Gazete'de yayımlanarak kamuoyu ile paylaşıldı. Bu değişikliklerle, mesleki eğitim kurslarına ve işbaşı eğitim programlarına erişimin şartları yeniden düzenlendi ve bu programlara katılım daha da kolaylaştırıldı.


6 Şubat 2023 tarihinde yaşanan Kahramanmaraş merkezli depremden etkilenen bölgelerdeki kurumlar için özel kolaylıklar getirildi. Depremden etkilenen işverenlerin düzenlediği kurs ve programlarda, önceden uygulanan istihdam yükümlülüğü oranı üç katından iki kata düşürülürken, katılımcı sayısı taahhüdü %70'ten %60'a indirildi.


Özellikle depremden etkilenen bölgelerde istihdamın desteklenmesi amacıyla "İstihdama Dönüş Programı" başlatıldı. Bu program, Adıyaman, Hatay, Kahramanmaraş, Malatya ile Gaziantep'in İslahiye ve Nurdağı ilçelerini kapsayacak şekilde 31 Aralık 2024 tarihine kadar yürürlükte olacak. Bu bölgelerdeki işverenlere, kurs ve programlar sonrasında kişileri istihdam etme taahhüt oranları %30'a indirilirken, istihdam edilecek kişiler için gerekli çalışma süresi, aldıkları eğitimin gün sayısıyla eşitlendi.


Ayrıca, kurs ve programlara katılan bireyler için sağlanan günlük zaruri giderler 653 lira 93 kuruşken, bu rakamın İŞKUR Yönetim Kurulu kararıyla %30 artırılarak 850 lira 10 kuruşa çıkartılması mümkün kılındı.


Diğer yandan Adana, Diyarbakır, Gaziantep'in İslahiye ve Nurdağı haricindeki bölgeleri, Kilis, Osmaniye ve Şanlıurfa illerinde ise istihdam taahhüt oranı %40 olarak belirlendi ve çalışılacak süre, kurs günlerinin 1,5 katına düşürüldü. Bu yeni düzenlemelerle deprem bölgesindeki işletmelerin kurs ve programlara erişimindeki engeller kaldırılarak, bölgenin ekonomik olarak toparlanmasına katkı sağlamak hedefleniyor.

 

DİĞER HABERLER