Diş Çürüğü Tehlikesi Türkiye'de Yükseliyor

Diş çürüğü tehlikesi Türkiye'de yükseliyor

Diş çürüğü tehlikesi Türkiye'de yükseliyor

Türk Diş Hekimleri Birliği (TDB) Genel Başkanı Tarık İşmen, Türk halkının ağız ve diş sağlığına ilişkin endişelerini dile getirerek, Aile Diş Hekimliği uygulamasının ülke çapında yaygınlaştırılması gerektiğini belirtti.

20 Mart Dünya Ağız Sağlığı Günü'nde düzenlenen basın toplantısında İşmen, Türkiye'deki ağız ve diş sağlığı sorunlarına dikkat çekti. Son verilere göre, ülkede diş çürüklerinin arttığını ve önlem alınması gerektiğini vurguladı.
İşmen, Sağlık Bakanlığı'nın 2022'de başlattığı Aile Diş Hekimliği uygulamasının önemli olduğunu ancak daha etkin hale getirilmesi gerektiğini belirtti. Türk Diş Hekimleri Birliği olarak, bu projenin ulusal düzeyde planlanmasını ve koruyucu ağız-diş sağlığı paketinin sosyal sigorta kapsamına alınmasını talep ettiklerini ifade etti.
Türkiye'de diş hekimi eksikliği olmadığını, ancak bu hekimlerin koordinasyonunda sorunlar yaşandığını söyleyen İşmen, fakültelerin yılda 11 bin diş hekimi mezunu verdiğini belirtti.
TDB Genel Sekreteri Emel Uzer ise, kamuda ağız ve diş sağlığı hizmetlerinin artırılması gerektiğini vurguladı ve koruyucu diş hekimliğinin önemine dikkat çekti.

 

DİĞER HABERLER

3 maden ocağı imha edildi
3 maden ocağı imha edildi
23 Nisan 2024 Salı
CHP
CHP'de torpil rüzgarı
23 Nisan 2024 Salı