Hakan Fidan'dan Filistin Açıklaması

Dışişleri Bakanı Fidan: Bir felakete daha tanık oluruz

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, işgale karşı direnişin artık İsrail ve Filistin arasındaki bir savaş değil, tüm dünyada zalimler ile mazlumlar arasındaki bir mücadele olduğunu söyledi.

Dışişleri Bakanı Fidan: Bir felakete daha tanık oluruz

Diplomatik kaynaklardan elde edilen bilgilere göre, Gambiya'nın başkenti Banjul'da gerçekleştirilen İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) 15. Zirvesi'nde Bakan Fidan tarafından yapılan konuşmada, İsrail'in Refah ile ilgili planlarını hayata geçirmesi durumunda büyük bir felaketin yaşanabileceği vurgusu yapıldı.

Fidan, İsrail'in sorumluluklarını yerine getirmemesi ve cezasız kalması durumunda, Filistin halkını savunmak için tüm ümmetin bir araya gelmesi gerektiğini belirtti.

Şu şekilde devam etti: "Bu bizim sınavımızdır. Birlik olmalıyız ve İslam aleminin diplomatik ve gerekirse zorlayıcı önlemlerle sonuç alabileceğini göstermeliyiz. Tarihimizde bölünmeler yaşandı ve bugün aynı hataları tekrarlamamalıyız. Filistin davası bölgesel çıkarlar uğruna kurban edilemez. Hiç kimse, Filistinlilerin acıları üzerinden kendi meselelerini çözme hakkına sahip değildir. İslam dünyasının dayanışması kaybolursa, tek kazanan İsrail ve destekçileri olacaktır."

Fidan, "İsrail'in işgaline karşı direniş artık sadece İsrail ve Filistin arasında değil, tüm dünyada zulme karşı mücadelede bir mücadeledir" dedi ve adaletsizliğin düzeltilmemesi halinde daha büyük felaketlere yol açacağı uyarısında bulundu.

Herkesin İsrail'e karşı uluslararası hukuku ihlal etmenin bir bedeli olduğunu göstermek için mücadele etmesi gerektiğini belirten Fidan, "Elimizdeki tüm araçları kullanmalıyız" dedi ve Türkiye'nin İsrail'e karşı tam ticaret yasağı getirdiğini hatırlattı.

Ayrıca, Türkiye'nin İsrail'e karşı açtığı soykırım davasına müdahil olacağını ve cezasızlık olmayacağını vurguladı.

Fidan, İİT toplantılarında alınan kararların uygulanıp uygulanmadığını denetlemeye çağırdı ve Filistin'in daha fazla ülke tarafından tanınmasının İsrail'e darbe vuracağını ve BM'ye tam üyelik için çalışmaların devam edeceğini belirtti.

Son olarak, Fidan, KKTC'ye uygulanan izolasyonlara, Batı Trakya Türkleri, Kırım Tatarları ve Uygurların durumuna dikkat çekti ve İslam dünyasının bu konularda birlik içinde hareket etmesi gerektiğini vurguladı.
 

DİĞER HABERLER

Bakan Göktaş’tan açıklama
Bakan Göktaş’tan açıklama
18 Mayıs 2024 Cumartesi
Sessiz yürüyüş 27. haftasında
Sessiz yürüyüş 27. haftasında
18 Mayıs 2024 Cumartesi
19 Mayıs yarın 81 ilde kutlanacak
19 Mayıs yarın 81 ilde kutlanacak
18 Mayıs 2024 Cumartesi
Mehmet Nuri Ersoy Atina’da
Mehmet Nuri Ersoy Atina’da
17 Mayıs 2024 Cuma