Elektrik Altyapısına 336 Milyar TL Yatırım Yapıldı

Elektrik altyapısına 336 milyar TL yatırım yapıldı

Elektrik altyapısına 336 milyar TL yatırım yapıldı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Nevzat Şatıroğlu, Ankara'da düzenlenen Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği (ELDER) 10. Olağan Genel Kurulu'nda elektrik dağıtım altyapısına yönelik yapılan yatırımları açıkladı.

Şatıroğlu, 2013 yılından bu yana toplamda 336 milyar lira değerinde yatırım yapıldığını, bunun 20 milyar lirasının son üç yılda gerçekleştiğini belirtti.
Şatıroğlu, elektrik dağıtım sektörünün özelleştirilme sürecinin 1990'da başladığını ve 2013'te tamamlandığını vurguladı. Ancak, yapılan yatırımlara rağmen sektörde hala vatandaşlar ve sanayicilerden gelen şikayetlerin devam ettiğini dile getirdi. Dağıtım şirketlerinin tüketicilerle iletişimini güçlendirmesi gerektiğini ve sektör temsilcilerinin bu konuya önem vermesi gerektiğini vurguladı.
Şatıroğlu, elektriğini kendi üretmek isteyen sanayicilerle elektrikli araç şarj altyapısının da sektörün öncelikli konuları olduğunu belirtti ve bu sorunların çözümü için yapısal düzenlemelere ihtiyaç duyulabileceğini ifade etti. Bu konuların çözümü için Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) ve bakanlıkla işbirliği içinde olacaklarını belirtti.
EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz da sektörün geleceğini şekillendirirken bugünün sorunlarına yarının çözümleriyle yaklaşılması gerektiğini vurguladı. Elektrikli araçlar ve milli akıllı sayaç sistemlerinin sektörün gündeminde daha fazla yer alacağını söyledi. Tüm dağıtım şirketlerinin 1 Ocak 2025'ten itibaren akıllı sayaç dönüşümünü hızla gerçekleştirmesi gerektiğini belirtti.
Dağıtım şirketlerinin hizmet süreçlerini hızlandırmaması durumunda yaptırımlarla karşılaşabileceklerini dile getiren Yılmaz, ELDER'in vatandaşlarla etkin iletişim içinde olması ve sektörün itibarını koruması gerektiğini vurguladı.
ELDER Yönetim Kurulu Başkanı Kıvanç Zaimler ise elektrik dağıtım şirketlerinin kesintisiz, kaliteli ve sürekli hizmet sunmak için çalıştıklarını ifade etti. Türkiye'de elektrik dağıtımının özel sektör eliyle yapılmaya başlandığı 2013'ten bu yana yapılan yatırımların büyüklüğünü paylaştı ve ELDER'de yeni başkanın seçiminin yapılacağını belirtti.

 

DİĞER HABERLER

110 liralık kurabiye gündem oldu
110 liralık kurabiye gündem oldu
20 Nisan 2024 Cumartesi
Eğitime 1 gün ara verildi
Eğitime 1 gün ara verildi
18 Nisan 2024 Perşembe
5.6
5.6'lık deprem korkuttu
18 Nisan 2024 Perşembe