Engellilerin Hakları İçin Mücadeleye Devam

Engellilerin hakları için mücadeleye devam

Engellilik hareketi, önceden güçlü bir ses ve etkili bir mücadeleyle tanınıyordu. 

Engellilerin hakları için mücadeleye devam

Ancak, pandemi döneminde yaşanan engelli hak ihlallerini önlemek için oluşturulan Engellilerin Ulaşımda Hakları Platformu ve Engellilerin İstihdamda Hakları Platformu gibi platformlar sayesinde bu ses kaybolmaya başladı. SAHİM-SEN Engelliler Komisyon Başkanı Ayşe Sarı liderliğindeki birlikte güçlenme çabaları ve sivil toplum kuruluşlarının katılımıyla birçok kazanım elde edilmişti. Ancak, son zamanlarda engellilik hareketi beklenmedik bir durağanlığa girdi.
Sağlık Hizmetleri Sendikası (SAHİM-SEN) Başkanı Özlem Akarken, bu durumu değerlendirirken, "Haklara erişimde zorluklar yaşandığı ve kazanımların kaybedildiği günler oldu. Engellilerin örgütlü mücadeleden uzaklaşması bu durumun en önemli nedeni. Örgütlü mücadele olmadığı sürece, sesler duyulmuyor" dedi.
Akarken, "Örgütlü Mücadele İçin Ayağa Kalkıyoruz!" diyerek engelli vatandaşların yaşadığı adaletsizliklere dikkat çekti. Geçmişte yaşanan trajik olayları hatırlatarak, engellilerin karşılaştığı sorunlara dikkat çekti ve "Siz de Bize Katılın, Sözümüz Var!" çağrısında bulundu. Engellilerin Haklarına Erişim Platformu'nun kurulmasıyla, engelli bireylerin haklarına erişimini sağlamak için bir araya gelindiğini ve bu mücadelenin devam edeceğini vurguladı. Engelliler Haftası'nda, herkese bu platforma destek vermeleri için çağrıda bulundu.

 

DİĞER HABERLER

Mobil kaza tutanağı e-Devlet
Mobil kaza tutanağı e-Devlet'te!
23 Mayıs 2024 Perşembe
Kireç silosu devrildi: 2 ölü
Kireç silosu devrildi: 2 ölü
20 Mayıs 2024 Pazartesi
21 sözleşmeli personel alınacak!
21 sözleşmeli personel alınacak!
20 Mayıs 2024 Pazartesi