Erdoğan'ın Abd İş Dünyasıyla Buluşma Hazırlıkları

Erdoğan'ın ABD ziyaretinde iş dünyasıyla buluşma hazırlıkları başladı

TAİK Türkiye-ABD İş Konseyi Başkanı Murat Özyeğin, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ABD ziyaretinde iş dünyasıyla bir araya gelmek için hazırlıklara başladıklarını açıkladı. Özyeğin, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 8-10 Mayıs'taki ABD ziyaretine ve TAİK tarafından düzenlenecek programlara ilişkin detayları basın toplantısında paylaştı.

Erdoğan'ın ABD ziyaretinde iş dünyasıyla buluşma hazırlıkları başladı

Türkiye ile ABD arasındaki stratejik mekanizmayı ekonomik ve ticari ilişkilerin de üst düzeyde temsil edildiği bir eksene çıkarmak için çalıştıklarını belirten Özyeğin, Türk-Amerikan ilişkilerinde yakalanan olumlu ivmenin ekonomi alanına da taşınması için Washington ve New York'ta angajmanlarını sürdürdüklerini dile getirdi. Ayrıca, hızla değişen küresel ekonomik ve siyasi ortamda stratejik müttefikliklerin öneminin arttığını vurguladı ve Türkiye'nin ABD ile olan ekonomik ilişkilerinin güçlendirilmesi için çaba sarf ettiklerini ifade etti.
Özyeğin, Türkiye'nin ABD ile ticaret hacminin arttığına dikkat çekerek, Türkiye'deki ABD kaynaklı yatırımların ve Türkiye'nin ABD'ye ihracatının artışını vurguladı. Ayrıca, Trump ve Erdoğan tarafından başlatılan 100 milyar dolarlık ikili ticaret hedefine ulaşmak için çaba göstereceklerini belirtti.
Özyeğin, Türkiye-ABD ilişkilerindeki olumlu gelişmelerin gelecekte de devam edeceğini ve iki ülke arasında işbirliği potansiyelinin önemine değindi. Ayrıca, Amerika Türkiye Konferansı'nın yeniden düzenleneceğini ve tarafların Cumhurbaşkanı'na yatırım ve ortaklıklarına ilişkin talep ve sorunlarını iletebileceği bir platform olacağını açıkladı.
Son olarak, TAİK'in marka etkinliği olan Türkiye Yatırım Konferansı'nın genişletildiğini ve Amerikalı fon yöneticileri ile Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'i bir araya getireceklerini belirtti. Ayrıca, ABD Ticaret Bakanlığının en büyük ticaret heyeti organizasyonu olan "Trade Winds"in İstanbul'da gerçekleştirileceğini ve program kapsamında 100'ü aşkın Amerikan firmasının Türkiye'yi ziyaret edeceğini ifade etti.

 

DİĞER HABERLER

Bakan Göktaş’tan açıklama
Bakan Göktaş’tan açıklama
18 Mayıs 2024 Cumartesi
Sessiz yürüyüş 27. haftasında
Sessiz yürüyüş 27. haftasında
18 Mayıs 2024 Cumartesi
19 Mayıs yarın 81 ilde kutlanacak
19 Mayıs yarın 81 ilde kutlanacak
18 Mayıs 2024 Cumartesi
Mehmet Nuri Ersoy Atina’da
Mehmet Nuri Ersoy Atina’da
17 Mayıs 2024 Cuma