Yeni Yargı Reformunda Af Bekleyenlere Müjde

Genel af çıkacak mı ? 9. Yargı Paketi'nde af var mı?

Ceza İnfaz Sistemi'nde düzenlemeler öngören 9. Yargı Paketi'nin ayrıntılarına TRT Haber ulaştı. 

Genel af çıkacak mı ? 9. Yargı Paketi'nde af var mı?

Hak arama hürriyetinin daha etkin kullanılabilmesine yönelik uygulamalar hayata geçirilecek. Terör örgütlerinin finansmanına yönelik TMSF'nin kayyum atama yetkisi uzatılacak.

Yeni yargı paketiyle ilgili Bakan Yılmaz Tunç'un yaptığı açıklamalara göre, meclisin takvimi nedeniyle yer alamayan birçok hususun bulunduğu belirtiliyor. Özellikle Ceza Mahkemesi Kanunu ile ilgili değişikliklerin öncelikli olduğu vurgulanıyor. Ülkede cezasızlık algısını ortadan kaldırmaya yönelik yasal düzenlemelerin ihtiyaç olduğu ifade ediliyor.

23 farklı kanun ve 3 kanun hükmünde kararnamede değişiklik veya düzenleme içeren 60 maddelik 9. Yargı Paketi'nin çalışmaları devam ediyor. Bu düzenlemelerde, Anayasa Mahkemesi'nin iptal kararları doğrultusunda yapılan değişikliklerin yer aldığı aktarılıyor.

Pakette toplumda "yapanın yanına kar kaldı" algısının önlenmesine yönelik düzenlemelerin yer alacağı belirtiliyor. Denetimli serbestlik uygulamasından kaynaklanan cezasızlık algısının ortadan kaldırılması hedefleniyor. Ayrıca, suç örgütlerinin finansmanının önlenmesi kapsamında Türkiye Varlık Fonu'nun (TMSF) kayyum olarak atanabileceği ifade ediliyor. Bu düzenlemeyle, suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerinin aklanmasının önüne geçilmesi amaçlanıyor.

Pakette ayrıca, yabancı istihbarat örgütlerinin Türkiye'deki casusluk faaliyetlerinin önlenmesiyle ilgili kapsamlı düzenlemeler yapılacağı belirtiliyor. Bu düzenlemelerin, yeni tip casusluk suçlarının soruşturulması ve kovuşturulması için etkin bir şekilde uygulanmasını sağlayacağı ifade ediliyor.

Ceza infaz sistemi ve mükerrer suçlarla ilgili düzenlemelerin de pakette yer alacağı aktarılıyor. Bu düzenlemelerle ceza adaletinin sağlanması ve suçun işlenmesinin önlenmesi hedefleniyor. Ayrıca, uzlaşma görüşmeleri ve noterliğe ilişkin düzenlemelerin de pakette yer alacağı bildiriliyor. Bu kapsamda, uzlaşma görüşmelerinde tespit edilemeyen veya uzlaşmadan sonra ortaya çıkan zararlara ilişkin tazminat davası açılabilmesi ve noterlik hizmetlerine ilişkin usul ve esasların yönetmelikle düzenlenmesi öngörülüyor.

Pakette kadınların soyadı hakkına ilişkin bir değişiklik de yer alacak. Evli kadınların iki soyadını kullanma hakkı olacak ve paketteki diğer düzenlemelerle birlikte, hakim ve savcıların terfi sistemi güncellenecek. Ayrıca, sporda şiddete yönelik yeni önlemlerin pakette yer alıp almayacağı taslağın görüşmeleri sırasında şekillenecek. Genel af konusu da CHP tarafından gündeme getirildi. Yargı Paketinde gündeme gelme durumu var.
 

DİĞER HABERLER

10 bin çocuğa destek verildi
10 bin çocuğa destek verildi
27 Mayıs 2024 Pazartesi
Mobil kaza tutanağı e-Devlet
Mobil kaza tutanağı e-Devlet'te!
23 Mayıs 2024 Perşembe
Kireç silosu devrildi: 2 ölü
Kireç silosu devrildi: 2 ölü
20 Mayıs 2024 Pazartesi
21 sözleşmeli personel alınacak!
21 sözleşmeli personel alınacak!
20 Mayıs 2024 Pazartesi