Hava Trafiği Geçtiğimiz Yıllara Göre Artış Gösterdi

Hava yollarına rağbet arttı

Havacılık sektörü bölgesel karışıklıklar nedeni ile adeta atağa kalkmış durumda. Uluslararası Havalimanları Konseyi – ACI (Airports Council International) 2023’ün en yoğun havalimanları raporu da bunu gösteriyor.


Hava yollarına rağbet arttı

Hava trafiğinin zirvede olmasının ise çeşitli sebepleri var. Uluslararası trafikteki toparlanma sektörün yeniden canlanması ve genişlemesinde temel rol oynadı. İstanbul’da dünya havacılığının önemli çekim merkezlerinden birisi haline geldi.

ACI’nin dünya genelindeki en yoğun hava trafiği raporuna göre İstanbul Havalimanı uçak trafiğinde ilk 10’da bulunuyor. Ancak listedeki ilk 10 havalimanı arasında 8 tanesinin ABD’ye ait olduğunun altını çizmek gerekiyor. ABD dışında ilk 10’a giren iki havalimanı Türkiye ve Japonya’dan.

İstanbul Havalimanı 29 Eylül 2018’de açıldı. Geçiş sürecinde 2019 Nisan’a kadar bir hazırlık dönemi yaşandı. 1 Nisan 2019’da büyük taşınma oldu ve Atatürk Havalimanı’ndaki ticari uçuşlar İstanbul Havalimanı’na aktarıldı. Ancak kargo uçuşları ve genel havacılık çatısı altındaki özel uçuşlar halen Atatürk Havalimanı’ndan gerçekleştirmeye devam ediyor. Bu sebeple uçak trafiğinde İstanbul Havalimanı dünya genelinde 54’ncü sırada yer almıştı. 2023’te İGA’nın işlettiği havalimanı 2019’a göre uçak hareketliliğinde yüzde 53,4 artışa imza attı. 2022’de İstanbul Havalimanı 10’ncu sıraya yerleşti ve yüzde 18,8’lik bir artış yakaladı. Şu an gelinen nokta 8’ncilik ve 505 bin 968 uçak trafiği olarak ön plana çıktı.

Ortadoğu'da yaşanan savaşlar ve Ukrayna hava trafiğinin kapatılması küresel havacılıkta Türkiye'yi geçiş noktası haline getirdi. Raporda Ukrayna'da savaş olduğu için hiç bir hava hareketinin olmaması dikkat çekti. Ayrıca Türk Hava Yolları (THY) hali hazırda Türk havacılığına etkisi büyük. THY kalkışlı uçuşların yeni havalimanlarında artışı ile yolcu ve uçak trafiğinde önemli hareketlilik olacak.

 

DİĞER HABERLER

10 bin çocuğa destek verildi
10 bin çocuğa destek verildi
27 Mayıs 2024 Pazartesi