Helal Turizm Kongresi Başladı

Helal Turizm Kongresi başladı

Dünya genelinde hızla artan Müslüman turistlerin ihtiyaçlarını İslami kurallara uygun şekilde karşılamayı hedefleyen helal turizmin temsilcileri, 3. Uluslararası Helal Turizm Kongresi'nde bir araya geldi. 

Helal Turizm Kongresi başladı

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı, Afyon Kocatepe Üniversitesi, Uluslararası Helal Turizm Derneği, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD), Helal Akreditasyon Kurumu ve İslam Ülkeleri Standartlar ve Metroloji Enstitüsü'nün işbirliğiyle düzenlenen kongre, Seferihisar'daki Royal Teos Otel'de başladı.


Kongrenin açılış töreninde konuşan Kongre Düzenleme Kurulu Başkanı ve Afyon Kocatepe Üniversitesi Turizm Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hüseyin Pamukçu, Müslüman dostu turizme yatırım ve istihdamı artırmayı amaçladıklarını belirtti. Pamukçu, helal turizmin geliştirilmesi çalışmalarına öncülük ettiklerini ve katılımcıların yeni deneyimler edineceğini vurguladı.


Uluslararası Helal Turizm Derneği Başkanı Yusuf Gerçeker ise kongreye gösterilen ilginin helal turizmin dünya genelindeki yükselen trendini gösterdiğini belirtti. Gerçeker, helal turizmin önemini vurgulayarak, 2017'den bu yana düzenledikleri kongrenin katılımcı sayısının arttığını ve bu alandaki çalışmaların Türkiye için bir gurur kaynağı olduğunu ifade etti.
Afyon Kocatepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakaş ise kongrenin önemli bir insani soruna dikkat çekmek amacıyla Gazze'deki yaşanan dramı da gündeme getirdi. Karakaş, helal turizmin dünya genelindeki önemine ve Müslüman seyahat pazarının potansiyeline değinerek, bu alanda atılması gereken adımların ele alınacağını söyledi.
Kongrenin devamında sektörel oturumlar düzenlendi ve helal turizm profesyonelleri deneyimlerini paylaştılar. Yarın gerçekleşecek oturumlarda ise akademisyenlerin sunumlarına yer verilecek ve helal turizm alanında atılması gereken adımlar masaya yatırılacak. Kongre, 12 Mayıs'a kadar devam edecek ve helal turizmin geleceğine dair önemli tartışmaların ve kararların alınmasına katkı sağlayacak.

 

DİĞER HABERLER

Mobil kaza tutanağı e-Devlet
Mobil kaza tutanağı e-Devlet'te!
23 Mayıs 2024 Perşembe
Kireç silosu devrildi: 2 ölü
Kireç silosu devrildi: 2 ölü
20 Mayıs 2024 Pazartesi
21 sözleşmeli personel alınacak!
21 sözleşmeli personel alınacak!
20 Mayıs 2024 Pazartesi
Bakan Göktaş’tan açıklama
Bakan Göktaş’tan açıklama
18 Mayıs 2024 Cumartesi
Sessiz yürüyüş 27. haftasında
Sessiz yürüyüş 27. haftasında
18 Mayıs 2024 Cumartesi