KOSGEB Nasıl Başvuru Yapılır ?

İş kuranlara müjde: 2 milyon lira destek

KOSGEB'in yeniden kurgulanan Girişimcilik Destek Programı'nın ayrıntıları belli oldu. 

İş kuranlara müjde: 2 milyon lira destek

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB), Girişimcilik Destek Programı'nı yeniden düzenledi ve detayları kamuoyuyla paylaştı. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, KOSGEB'in bu programı yeniden yapılandırdığını duyurdu.

Yenilenen programla birlikte KOSGEB, girişimcilere sağladığı desteği güncelleyerek üst limitini 375 bin liradan 2 milyon liraya çıkardı. Program, "İş Kurma Desteği" ve "İş Geliştirme Desteği" olmak üzere iki ana başlık altında sunulacak.

İş Kurma Desteği kapsamında, girişimcilere geri ödemesiz kuruluş ve personel desteği sağlanacak. Gerçek kişi veya sermaye şirketi statüsünde kurulan işletmelere kuruluş desteği olarak sırasıyla 10 bin ve 20 bin lira verilecek. Ayrıca, genç, kadın, engelli, gazi veya birinci derece şehit yakını olan girişimcilere ek destek sağlanacak.

İş Geliştirme Desteği ise geri ödemeli bir destek olacak ve girişimcilere yüzde 80 oranında destek sağlanacak. Bu destek, işletmelerin personel giderleri, makine-teçhizat, yazılım ve hizmet alımı giderlerini içerecek. Bu başlık altında da genç, kadın, engelli, gazi veya birinci derece şehit yakını olan girişimcilere ek destek sunulacak.

Programa başvurular sürekli olarak kabul edilecek. İş Geliştirme Desteği için ise belirli dönemlerde başvurular alınacak. İlk dönem başvuruları 10 Mayıs-28 Haziran 2024 tarihleri arasında yapılacak. Geri ödemeli destekler için faiz ve komisyon uygulanmayacak ve geri ödemeler, 36 aylık bir program süresinin ardından başlayacak.

Bu desteklerden faydalanmak isteyen işletmelerin, belirli kriterleri karşılamaları ve başvuru süreçlerini takip etmeleri gerekecek.
 

DİĞER HABERLER

Mobil kaza tutanağı e-Devlet
Mobil kaza tutanağı e-Devlet'te!
23 Mayıs 2024 Perşembe
Kireç silosu devrildi: 2 ölü
Kireç silosu devrildi: 2 ölü
20 Mayıs 2024 Pazartesi
21 sözleşmeli personel alınacak!
21 sözleşmeli personel alınacak!
20 Mayıs 2024 Pazartesi
Bakan Göktaş’tan açıklama
Bakan Göktaş’tan açıklama
18 Mayıs 2024 Cumartesi
Sessiz yürüyüş 27. haftasında
Sessiz yürüyüş 27. haftasında
18 Mayıs 2024 Cumartesi