İstanbul'da Kentsel Dönüşüme Erdoğan'dan Destek

İstanbul için kentsel dönüşüme Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan destek

İstanbul için kentsel dönüşüme Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan destek

“İstanbul İlinde Yürütülecek Kentsel Dönüşüm Uygulamaları Kapsamında Yapım İçin Yardım Verilmesine İlişkin” Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla yayımlanan Karar’ı, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı yürütecek.


Karar, 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanunun 5. Maddesinin birinci ve ikinci fıkraları gereğince İstanbul’da yürütülecek kentsel dönüşüm uygulamalarında hibe, kredi ve tahliye desteğini kapsayan yapım için yardım verilmesine ilişkin usul ve esasların belirlenmesini amaçlıyor.

Cumhurbaşkanı Kararı’na göre, söz konusu kanun kapsamında riskli yapının bulunduğu parselde ruhsat alınması ve kat irtifakı kurulması sonrası gerçek veya tüzel kişilere, Karar uyarınca talep etmeleri halinde, yine aynı Kanun kapsamında yapacakları yeni yapılar için mevcut yapıda sahip oldukları ve idarece tespiti yapılacak olan konut ve işyerlerine yapım için yardım verilecek.

Karara göre hak sahibine bir konut için 700 bin liraya kadar hibe yine 700 bin liraya kadar kredi, bir işyeri için ise 350 bin liraya kadar hibe, 350 bin liraya kadar da kredi verilecek. Diğer her bir konut için bir milyon 400 bin liraya ve diğer her bir işyeri için de 700 bin liraya kadar kredi verilebilecek.

Kredi ödemeleri, geri ödemesiz dönemden sonraki ilk aydan itibaren başlayacak ve ilk 12 taksit faizsiz olmak üzere en fazla 120 ayda tamamlanacak. Geri ödemesiz ve faizsiz dönem sonunda ilk taksit ödemesinden önce başlangıç güncellemesi yapılacak. Kredi borcu, her güncelleme döneminde güncelleme oranının uygulanması suretiyle olacak.

Cumhurbaşkanı Kararı, hak sahiplerine kredi verilirken, gelir ve kredi puanı durumuna bakılmayacağını da hüküm altına alıyor.

 

Etiketler:
kentsel dönüşümistanbul

DİĞER HABERLER

110 liralık kurabiye gündem oldu
110 liralık kurabiye gündem oldu
20 Nisan 2024 Cumartesi
Eğitime 1 gün ara verildi
Eğitime 1 gün ara verildi
18 Nisan 2024 Perşembe
5.6
5.6'lık deprem korkuttu
18 Nisan 2024 Perşembe