İstanbul’da 1 Mayıs Kutlanıyor

İstanbul’da 1 Mayıs kutlanıyor

İstanbul'da 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü dolayısıyla Taksim Cumhuriyet Anıtı'na çelenk bırakan Memur-Sen ve TÜRK-İŞ üyeleri, İsrail'in Filistin'e yönelik saldırılarına dikkat çekti.

İstanbul’da 1 Mayıs kutlanıyor

Gümüşsuyu Caddesi'nde toplanan Memur-Sen üyeleri, daha sonra Taksim Meydanı'na yürüdü.


Taksim Cumhuriyet Anıtı'na çelenk bırakan grup adına basın açıklaması yapan Memur-Sen İstanbul İl Başkanı Cesur Öztürk, 1 Mayıs'ı Samsun'da on binlerce kişiyle birlikte kutlayacaklarını belirtti.
Öztürk, dünyanın çeşitli yerlerinde yaşanan zulümlere karşı olduklarını vurgulayarak, "Gazze'de 7 aydır aralıksız soykırım uygulayan, 35 binden fazla kardeşimizi şehit eden, binlerce masum çocuğu katleden siyonist İsrail'i, suç ortağı ABD'yi ve destekçi ülkeleri lanetliyoruz." dedi.


Ayrıca, emeğin sömürüsüne karşı olduklarını belirten Öztürk, "Mülakatın kaldırıldığı ve ücret skalasındaki çarpıklığın giderildiği, kamu görevlilerinin hak ettiği ücretin bütçe yükü olarak görülmediği, hakça bölüşümün, vergide adaletin, ücretli hakkaniyetin merkeze alındığı bir mali politikanın inşası için hep birlikte çabalamaya devam edeceğiz." ifadelerini kullandı.
Uluslararası Emek Konfederasyonu (ILC) tarafından da anıta çelenk bırakıldı.
Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı ve ILC Genel Sekreteri Dr. Ahmet Gök, yaptığı açıklamada bugünün, dünyanın neresinde olursa olsun ırka, dine ve ideolojiye bakılmaksızın tüm zulümlere dur deme günü olduğunu söyledi.
Gök, 7 Ekim'den bu yana Gazze halkına yapılan katliamın derhal durdurulması gerektiğini belirterek, "İsrail'e destek veren ve katliama karşı sessiz kalan tüm devletleri kınıyoruz." dedi.
TÜRK-İŞ üyeleri de Kazancı Yokuşu'na karanfil bıraktı ve Taksim Cumhuriyet Anıtı'nın önünde 1 Mayıs 1977'de yaşanan olaylarda hayatını kaybedenleri andı.
TOLEYİS Genel Başkanı Cemail Bakındı, işçi sınıfının 1 Mayıs'ları asla unutmayacağını belirterek, "Türk insanı ve işçisi, özellikle emekçi kardeşlerim buna layıktır, bu onların hakkıdır." dedi.

 

DİĞER HABERLER

Bakan Göktaş’tan açıklama
Bakan Göktaş’tan açıklama
18 Mayıs 2024 Cumartesi
Sessiz yürüyüş 27. haftasında
Sessiz yürüyüş 27. haftasında
18 Mayıs 2024 Cumartesi
19 Mayıs yarın 81 ilde kutlanacak
19 Mayıs yarın 81 ilde kutlanacak
18 Mayıs 2024 Cumartesi
Mehmet Nuri Ersoy Atina’da
Mehmet Nuri Ersoy Atina’da
17 Mayıs 2024 Cuma