İstanbul’un Fethi Çeşitli Etkinliklerle Kutlanıyor

İstanbul’un fethi çeşitli etkinliklerle kutlanıyor

İstanbul Valiliği tarafından düzenlenen etkinlikler çerçevesinde, İstanbul'un fethinin 571. yıl dönümü dolayısıyla Fatih Sultan Mehmet'in türbesi ziyaret edildi.

İstanbul’un fethi çeşitli etkinliklerle kutlanıyor

İstanbul Valisi Davut Gül, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu1. Ordu Komutanı Orgeneral Ali Sivri, İl Jandarma Komutanı Tümgeneral Yusuf Kenan Topcu, İl Kültür ve Turizm Müdürü Coşkun Yılmaz, İl Müftüsü Safi Arpaguş ve Fatih Belediye Başkanı Ergün Turan, Fatih Camisi ve Külliyesi içinde yer alan Fatih Sultan Mehmet'in türbesine geldi.

Ziyaretin ardından yapılan duanın ardından Vali Gül, basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Gül, öncelikle Fatih Sultan Mehmet Han başta olmak üzere bütün şehitlere Allah'tan rahmet dileyerek, İstanbul'un normal bir şehir fethin de normal bir fetih olmadığını ifade etti.

Gül, İstanbul'un ve fetheden komutanın Hazreti Peygamberin övgüsüne mazhar olduğunu belirterek, "Allah bu şehri ilelebet devletimize, milletimize yar etsin. Allah bu şehre hizmet etmeyi nasip etsin. İnşallah bu şehri, tıpkı Fatih Sultan Mehmet'in bize emanet ettiği gibi bizler de 300 sene 500 sene sonsuza kadar yeni nesillere emanet ederiz. Bu şehirde aldığımız fetih ruhu, kardeşlik ruhu halen devam ediyor. İnşallah sonsuza kadar da bu kardeşlik ruhu, birlikte yaşama kültürü, barış içerisinde dostluk içerisinde devam edecek. Ordumuza muzafferiyetler diliyorum." şeklinde konuştu.

İmamoğlu ise fethin yıl dönümünü kutlayarak, "Bu güzel şehre hizmet etmek hepimiz için güzel bir onur. Fatih Sultan Mehmet Han'ın fethi, çağı değiştiren bir fetihtir. Bizler de bu şehre layık olmayı diliyoruz." dedi.

Ayrıca, İstanbul'un fethinin 571. yıl dönümü vesilesiyle bazı vatandaşlar da Fatih Sultan Mehmet'in türbesine girerek dua ettiler.

Son Dakika Gelişmelerden Vaktinde Haberdar olmak istiyor musunuz? Google News'te Gazette'ye abone olun. 

ABONE OL!


 

DİĞER HABERLER

Ormanlık alanda feci yangın
Ormanlık alanda feci yangın
20 Haziran 2024 Perşembe
Feci yangın söndürüldü
Feci yangın söndürüldü
20 Haziran 2024 Perşembe
Feci kazada 5 yaralı
Feci kazada 5 yaralı
20 Haziran 2024 Perşembe
Milas’ta feci yangın
Milas’ta feci yangın
19 Haziran 2024 Çarşamba
Feci yangına müdahale devam ediyor
Feci yangına müdahale devam ediyor
15 Haziran 2024 Cumartesi