İzinsiz Gösterilerde Sokaklar Zarar Gördü

İzinsiz gösterilerde sokaklar zarar gördü

İzinsiz gösterilerde sokaklar zarar gördü

Van'da İl Seçim Kurulu'nun DEM Parti Büyükşehir Belediye Başkan adayı Abdullah Zeydan hakkındaki kararının ardından gerçekleşen izinsiz gösterilerde, katılımcılar parkları ateşe vererek, halk ekmek büfelerine, otobüs duraklarına ve bazı iş yerlerine zarar verdiler.

Van İl Seçim Kurulu Başkanlığı, Zeydan'ın "seçilme yeterliliği olmadığı" gerekçesiyle "seçilmemiş sayılmasına" ve sonraki en çok oy alan ve seçilme yeterliliğine sahip ikinci sıradaki adaya mazbatanın teslim edilmesine karar verdi. Bu kararın ardından dün birçok mahallede izinsiz gösteri düzenleyen gruplara polis müdahale etti.
Göstericiler, ara sokaklara ve kenar mahallelere dağılarak caddelerde çiçeklikleri devirdi, barikatlar kurarak polise taş ve molotofkokteyli attılar.


Gece boyunca devam eden gösterilerde, parkları ateşe veren ve çocuk oyun gruplarını yakarak zarara sebep olan göstericilerin yanı sıra, halk ekmek büfelerine ve bazı araçlara zarar verdikleri bildirildi. Kent Güvenlik Yönetim Sistemine bağlı kameraların bulunduğu direkleri kırarak da zarar verdiler.
Polis ekipleri gece boyunca göstericilere biber gazı ve tazyikli suyla müdahale ederek dağıtmaya çalıştılar. Uyarılara rağmen dağılmayarak polise mukavemet gösteren 26 şüpheli gözaltına alındı.Büyükşehir Belediyesi ekipleri, yollarda kurulan barikatları kaldırmak için çalışma başlatırken, bazı vatandaşlar da ev ve iş yerlerinin önünü temizledi.

 

DİĞER HABERLER

4.2
4.2'lik deprem korkuttu
17 Nisan 2024 Çarşamba
Mesut Kocagöz tutuklandı
Mesut Kocagöz tutuklandı
15 Nisan 2024 Pazartesi