Kadınların Katkısıyla İhracat Hızla Büyüyor

Kadınların katkısıyla Türkiye'nin ihracatındaki büyüme hızlanıyor

Kadınların katkısıyla Türkiye'nin ihracatındaki büyüme hızlanıyor

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü'nde, Türk kadın ihracatçılar, Japonya'nın Tokyo şehrinde düzenlenen "Foodex Japan Fuarı"nda Türkiye'nin gıda ürünleri ihracatını artırmak için gayret gösterdiler. 

Son beş yılda Japonya'ya yapılan gıda ihracatında %72'lik bir artışla 164 milyon dolardan 282 milyon dolara çıkılmasında büyük rol oynayan kadın ihracatçılar, bu sayede Türk gıda ürünlerinin Japon tüketiciler tarafından tercih edilmesine katkı sağladılar. Hedefleri arasında Japonya'ya yapılan gıda ihracatının 1 milyar dolara ulaşması bulunuyor.

Nilüfer Koray ve Mine Akdere gibi kadın ihracatçılar, Gaia Oliva firması adına fuara katılarak, kadınların öneminin altını çizdiler. Onların mesajı, kadınların emeğinin olmadığı bir dünyayı hayal edemeyeceklerini ve tüm kadın emekçilerin günlerini kutladıklarını vurguluyordu.

Termes Tarım İhracat Müdürü Hilal Aydın da kadınların varlığının dünyayı daha güzel bir yer haline getirdiğini ifade etti. Kadınların gücünü ve etkisini kutlayarak, kadınların varlığıyla dünyanın daha iyi bir gezegen olduğunu belirtti.

ENF Gıda firması yetkilisi Rukiye Kayhan, endüstriyel alanda kadın enerjisine vurgu yaparak, kadınların iş dünyasındaki etkisini önemsediğini ve daha adil bir gelecek için kadınların varlığının önemli olduğunu dile getirdi.

Martaş Tarımsal Gıda A.Ş. Pazarlama Müdürü Aslı Çalışan, eşitlik, adalet ve fırsatlar için mücadele edilmesi gerektiğini vurguladı ve herkes için eşit fırsatlar ve haklar için birlikte çalışılması gerektiğini belirtti.

Ege İhracatçı Birlikleri'nin (EİB) katkısı da önemliydi. Fuarın milli katılım organizasyonunu gerçekleştiren EİB temsilcileri, kadın ihracatçıların sayısının artmasıyla gurur duyduklarını belirttiler. EİB bünyesinde kadın çalışanların oranı da oldukça yüksek ve yönetici kadrolarda da kadınların yer alması dikkat çekiciydi.

Geleceğe yönelik umut veren haberlerden biri de, EİB yönetim kurullarında kadın temsilcilerin sayısının artması beklentisiydi. Genç İhracatçılar Konseyi'nde kadın ihracatçıların sayısının artmasıyla, gelecek yıllarda EİB yönetim kurullarında da kadın temsilcilerin daha fazla olması bekleniyordu.


 

DİĞER HABERLER

110 liralık kurabiye gündem oldu
110 liralık kurabiye gündem oldu
20 Nisan 2024 Cumartesi
Eğitime 1 gün ara verildi
Eğitime 1 gün ara verildi
18 Nisan 2024 Perşembe
5.6
5.6'lık deprem korkuttu
18 Nisan 2024 Perşembe