Asrın Felaketi Sonrası Konutlar Yeniden Yapılıyor

Kahramanmaraş'ta deprem konutları yapımı hız kazandı

Kahramanmaraş merkezli olarak 6 Şubat 2023'te yaşanan depremler sonrasında, evleri yıkılan veya ağır hasar gören depremzedeler için yapılan konutların inşaatı devam ediyor.

Kahramanmaraş'ta deprem konutları yapımı hız kazandı

Depremin merkezinde, TOKİ tarafından temeli atılan ve 47 bin 550 hak sahibi için yapılan konutlardan 17 bin 592'si hak sahiplerine teslim edildi.

TBMM Tarım, Orman ve Köy İşleri Komisyonu Başkanı ve AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Vahit Kirişci, Karacasu TOKİ konutlarında AA muhabirine yaptığı açıklamada, kentin yeniden inşası için konut ve iş yerlerinin yanı sıra sağlık, ulaşım, sanayi, eğitim, spor gibi alanlara hitap eden projelerin hayata geçirildiğini belirtti.

Kirişci, 6 Şubat'ın "Afet ve Milli Dayanışma Günü" olarak ilan edildiğini ve Kahramanmaraş'ın deprem sonrası yapı stokunun yaklaşık yüzde 20'sini kaybettiğini ifade etti. Deprem  sonrası, yeni bir Kahramanmaraş inşa etmek için çalışmalara başlandığını vurgulayan Kirişci, depremden etkilenen iller arasında Kahramanmaraş'ın konut teslimatında öncü olduğunu söyledi.


TBMM Tarım, Orman ve Köy İşleri Komisyonu Başkanı Vahit Kirişci Kahramanmaraş'ta.


Kirişci'nin verdiği bilgilere göre, Kahramanmaraş'ta 255 bin 509 yapı bulunuyor ve bunların yaklaşık yüzde 20'sine denk gelen 54 bin 789 konut ağır hasar aldı. Hızlı bir inşa süreciyle TOKİ ve diğer kamu kurumlarının desteğiyle yeni konutlar yapılmaya başlandı. 6 Şubat 2024'te depremin yıl dönümünde, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da katılımıyla 9 bin 289 konut daha hak sahiplerine teslim edildi. Mart ayında ise İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya'nın katılımıyla 8 bin 303 konut daha sahiplerine teslim edildi. Toplamda 47 bin 550 hak sahibinden 17 bin 592'sine konut teslim edilmiş durumda.

Kahramanmaraş'ın yeniden yapılandırılması sürecinde, Ulu Cami'den başlayarak Ahir Dağı'na doğru Tekke, Yusuflar, Kanlıdere, Kayabaşı, Divanlı ve Kümbet mahallelerinde dönüşüm çalışmaları başlatılacak. Ayrıca Azerbaycan Mahallesi'nde 3 bin 500 konutluk bir dönüşüm devam ediyor ve bin adedi Azerbaycan tarafından inşa edilecek. Geriye kalan çalışmalar ise TOKİ ve Emlak Konut tarafından yürütülüyor. Ayrıca Onikişubat ilçesindeki Altınova bölgesinde 20 bin konutluk rezerv alanda 10 bin konut yapımı için çalışmalar başlatıldı.Kirişci, şöyle konuştu:

"Kahramanmaraş'ta 255 bin 509 yapı stokumuz var ve bunları eğer bağımsız bölümler olarak ifade edecek olursak 558 bin 219 konuttan yaklaşık yüzde 20'sine yaklaşan bölümü olan 54 bin 789 konutumuz ağır hasar almıştı. TOKİ ve konut üreten kamu kurumlarımız marifetiyle çok hızlı bir inşa sürecine başlandı. Bir anlamda da bu yeni bir Kahramanmaraş için gerekliydi. Bu yapılan çalışmalar neticesinde 6 Şubat 2024'te depremin yıl dönümünde Sayın Cumhurbaşkanımızın Kahramanmaraş'a gelişinde her türlü donatılarıyla birlikte 9 bin 289 konutu kura ile hak sahiplerine teslim ettik. Ardından geçtiğimiz mart ayında da İçişleri Bakanımız Ali Yerlikaya'nın katılımıyla ve Cumhurbaşkanımızın da canlı bağlantıyla katıldığı ikinci kura töreninde 8 bin 303 konutu hak sahiplerine teslim ettik. Toplamına baktığımızda Kahramanmaraş genelinde bulunan 47 bin 550 hak sabinden 17 bin 592’sine konut teslim edildi. Kahramanmaraş bu kuraların birinci etabında ve ikinci etabında teslimlerle 11 il içerisinde birinci sıraya yerleşti."
REZERV KONUT ALANLARI OLUŞTURULDU

Hak sahibi depremzedelere konutlarını teslim edene kadar çalışmaya devam edeceklerini kaydeden Kirişci, şunları söyledi:

"Ulu Cami'den başlayarak Ahir Dağı'na doğru Tekke, Yusuflar, Kanlıdere, Kayabaşı, Divanlı ve Kümbet mahallelerinde Kahramanmaraş'ın kalbi ve eski Kahramanmaraş denilebilecek yerleşim yerlerinde de inşallah bir dönüşüm çalışması başlatacağız. Ayrıca Azerbaycan Mahallesi'nde 3 bin 500 konutluk bir dönüşüm devam ediyor. Bu konutların bin adetini dost ve kardeş Azerbaycan'ımız inşa edecek. Geriye kalan çalışmalarımız da TOKİ ve Emlak Konut marifetiyle yürütülüyor. Bunun yanı sıra rezerv alanlar oluşturuldu. Onikişubat ilçesindeki Altınova bölgesindeki 20 bin konutluk rezerv alanda 10 bin konutun yapılması için çalışmaları başlattık. Biz yepyeni bir Kahramanmaraş'ı da bu manada inşa etmiş olacağız."

 

DİĞER HABERLER

Kireç silosu devrildi: 2 ölü
Kireç silosu devrildi: 2 ölü
20 Mayıs 2024 Pazartesi
21 sözleşmeli personel alınacak!
21 sözleşmeli personel alınacak!
20 Mayıs 2024 Pazartesi
Bakan Göktaş’tan açıklama
Bakan Göktaş’tan açıklama
18 Mayıs 2024 Cumartesi
Sessiz yürüyüş 27. haftasında
Sessiz yürüyüş 27. haftasında
18 Mayıs 2024 Cumartesi
19 Mayıs yarın 81 ilde kutlanacak
19 Mayıs yarın 81 ilde kutlanacak
18 Mayıs 2024 Cumartesi