Kiraz İhracatında Rekor Seviye

Kiraz ihracatında rekor seviye

Türkiye'nin önde gelen tarımsal ihraç ürünlerinden kirazda, bu sezon 120 bin ton karşılığı 300 milyon dolarlık ihracat yapılması bekleniyor.

Kiraz ihracatında rekor seviye

Ege İhracatçı Birlikleri'nin verilerine göre, geçen yıl 55 ülkeye 83 bin ton kiraz ihraç edilerek 215 milyon 796 bin dolar döviz girdisi sağlanmıştı. İhracatta ilk sırayı 95,5 milyon dolarla Almanya almıştı. Bu ülkeyi sırasıyla 43,8 milyon dolarla Rusya ve 14,2 milyon dolarla Avusturya takip etmişti.
Manisa'nın Şehzadeler ilçesinde başlayan kiraz hasadı, bölgede devam ediyor. Özellikle "Ziraat 0900" türü kiraz, parlak kırmızı rengi, iri taneli yapısı, kendine özgü aroması ve uzun raf ömrü dolayısıyla tercih ediliyor. Kirazlar gün ağarırken toplanıyor ve alım merkezlerine götürülüyor. Tüccarların sıkı pazarlıklarla aldığı kirazlar, paketlendikten sonra iç ve dış piyasaya sevk ediliyor. Yakın ülkelere tırlarla, uzak ülkelere ise hava yoluyla ihracat gerçekleştiriliyor.Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Hayrettin Uçak, kiraz ihracatında sezonun erkenci ürünlerle başladığını ve bereketli bir yıl geçirmeyi umduklarını belirtti. Uçak, Türkiye'nin kirazda dünya lideri olduğunu ve bu üründen elde edilen katma değeri artırmaya odaklandıklarını vurguladı. Öte yandan, Manisa İl Tarım ve Orman Müdürü Metin Öztürk, Manisa'nın erkenci kiraz üretim merkezi olmasının avantajlarından bahsederek, yeni açılan kiraz bahçeleriyle üretimin artacağını ifade etti. Öztürk, Manisa'nın kuzey yarım kürenin en erken kirazını çıkarmasıyla önemli bir değer elde ettiğini ve üreticiler için bereketli bir yıl dilediğini belirtti.

 

DİĞER HABERLER

Bakan Göktaş’tan açıklama
Bakan Göktaş’tan açıklama
18 Mayıs 2024 Cumartesi
Sessiz yürüyüş 27. haftasında
Sessiz yürüyüş 27. haftasında
18 Mayıs 2024 Cumartesi
19 Mayıs yarın 81 ilde kutlanacak
19 Mayıs yarın 81 ilde kutlanacak
18 Mayıs 2024 Cumartesi
Mehmet Nuri Ersoy Atina’da
Mehmet Nuri Ersoy Atina’da
17 Mayıs 2024 Cuma