Kurtulmuş Çocuk Zirvesi'nde Konuştu

Kurtulmuş Çocuk Zirvesi'nde konuştu

TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, "Ailenin içi boşaltılması, aile kurumunun önemsiz, değersiz, lüzumsuz hale getirilmesi, insanlık tarihi boyunca yaşadığımız, insanlığa karşı yapılmış en büyük saldırılardan birisidir." dedi.

Kurtulmuş Çocuk Zirvesi'nde konuştu

Kurtulmuş, TBMM Başkanlığı himayesinde Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca düzenlenen "Geleceğin Dünyasında Çocuk ve Çocukluk" temalı Çocuk Zirvesi'nin açılışında konuştu.
TBMM'de 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla yapılan etkinlikleri hatırlatan Kurtulmuş, Genel Kurulda Çocuk Özel Oturumu'nun gerçekleştirildiğini belirtti ve emeği geçenlere teşekkür etti.
Çocuğun, milletlerin en önemli varlığı olduğunu vurgulayan Kurtulmuş, onların korunması ve risklerden uzak tutulması gerektiğini ifade etti.
Aileyi yok sayan, değersizleştiren, çocuğu kimsesiz bırakan bazı zararlı akımların insanlığın en büyük virüslerinden biri olduğunu dile getiren Kurtulmuş, "Ailenin içi boşaltılması, aile kurumunun önemsiz, değersiz, lüzumsuz hale getirilmesi, insanlık tarihi boyunca yaşadığımız, insanlığa karşı yapılmış en büyük saldırılardan birisidir." şeklinde konuştu.
Dünyada krizlerin ve kaosların yaşandığını aktaran Kurtulmuş, açlığın, kıtlığın, yokluğun, yoksulluğun birçok kıtayı etkilediğini belirtti.
Savaş ve işgallerin en ağır faturasını çocukların ödediğine dikkati çeken Kurtulmuş, "Gazze'deki bu insanlık dışı katliamın, artık soykırım boyutlarına çoktan ulaşmış olan bu ağır insanlık suçlarının ne yazık ki bedelini Gazzeli çocuklar ödüyor." dedi.
Çocuk politikalarının merkezi ve yerel yönetimlerin en önemli unsurlarından birisi haline gelmesi gerektiğini belirten Kurtulmuş, Meclis olarak her türlü desteği vereceklerini ifade etti.
Zirveye, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, milletvekilleri, akademisyenler ve çok sayıda davetli katıldı. Konuşmaların ardından zirvenin oturumlarına geçildi.

 

DİĞER HABERLER

Bakan Göktaş’tan açıklama
Bakan Göktaş’tan açıklama
18 Mayıs 2024 Cumartesi
Sessiz yürüyüş 27. haftasında
Sessiz yürüyüş 27. haftasında
18 Mayıs 2024 Cumartesi
19 Mayıs yarın 81 ilde kutlanacak
19 Mayıs yarın 81 ilde kutlanacak
18 Mayıs 2024 Cumartesi
Mehmet Nuri Ersoy Atina’da
Mehmet Nuri Ersoy Atina’da
17 Mayıs 2024 Cuma